• facebook
 • rss
 • Wierzenia i religie Pomorzan

  Karolina Pawłowska

  dodane 18.10.2013 07:10

  Od 16 do 18 października w różnych obiektach Słupska odbywają się IV Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe Wielkie Pomorze.

  Tematem czwartej edycji sympozjum jest konfesja religijna mieszkańców Pomorza.

  Jak wyjaśnia dr hab. Daniel Kalinowski, profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku, sympozjum ma na celu ukazanie wieloaspektowego zjawiska rzeczywistości życia duchowego i religijnego Pomorza, za pomocą analizy literatury polskiej, niemieckiej i kaszubskiej.

  – To specyficzny rejon Polski. Nawiązujemy do idei Wielkiego Pomorza, państwa, które przestało istnieć w połowie XVII w. Istniało przynajmniej sześć wieków, miało własną dynastię Grafitów, własną jednostkę monetarną. O wspólny język było trudniej, gdyż na Pomorzu języki się mieszały: polski, niemiecki, kaszubski. Właśnie te trzy języki interesują nas przede wszystkim jako historyków, filologów, czy kulturoznawców. Chcemy pokazywać ten rejon Europy jako przestrzeń spotkania różnych religii, języków i tradycji. Czasami spotkanie to nie było łatwe, budziło emocje lub konflikty, ale czasami stanowiło przestrzeń głębokiego samopoznania, w której możliwy był dialog i współistnienie – wyjaśnia liteaturoznawca. Razem z żoną Adelą Kuik-Kalinowską, także profesorem słupskiej uczelni, są pomysłodawcami i kierownikami naukowymi przedsięwzięcia.

  Wczorajszy dzień zdominowały kulty germańskie i słowiańskie oraz tradycje kaszubskie, a także ich styk z chrześcijaństwem.

  Wieczorem w ramach Konfrontacji można było obejrzeć w Ośrodku Teatralnym „Rondo” spektakl „Chopin Musical” przygotowany przez studentów Instytutu Muzyki AP pod kierunkiem prof. Moniki Zytke.

  Dzisiaj w Sali Rycerskiej Muzeum Pomorza Środkowego od godz. 9 językoznawcy, historycy i kulturoznawcy zajmą się tradycjami katolicką i protestancką oraz życiem religijnym słupskiej gminy żydowskiej, zaś wieczorem w „Rondzie” wystawiony zostanie spektakl „Nos” wg opowiadania Mikołaja Gogola.

  Sympozjum towarzyszyła także promocja książki „Wielkie Pomorze. Kultura i sztuka” będąca owocem ubiegłorocznych Konfrontacji oraz wystawa fotograficzna prac Daniela Kalinowskiego.

  Wydarzenie zorganizowali: Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej, Pommersches Landesmuseum Greifswald, Muzeum Pomorza Środkowego oraz Instytut Kaszubski w Gdańsku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół