• facebook
 • rss
 • Nasze nekropolie. Tychowo

  Karolina Pawłowska

  dodane 01.11.2013 01:14

  Pomiędzy nagrobkami cmentarza w Tychowie wyrasta z ziemi olbrzymi głaz. Z jego szczytu od ponad 130 lat spogląda Ukrzyżowany.

  Trygław, bo tak nazywa się tychowski erratyk, to największy w Polsce głaz narzutowy.

  Jak mówi legenda, jego nazwa wiąże się z misją chrystianizacyjną bp. Ottona z Bambergu. Kapłani z wolińskiej pogańskiej świątyni mieli potajemnie wynieść srebrną (lub jak chcą niektórzy złotą) figurkę bożka Trygława i ukryć ją właśnie w Tychowie.

  Nie wiadomo, czy wielki głaz nadal skrywa trzygłowego bożka, ale jakieś ziarno prawdy w legendzie o pogańskich zwyczajach na tym terenie pewnie jest, skoro fundatorzy ustawienia krzyża na głazie, postanowili opatrzyć go takim czterowierszem: „Bałwochwalstwo i grzech pokrywały kraj ciemnością, zanim Jezus przez swoją śmierć przyniósł światło i życie. On umieścił Trygława pod kamieniem, zamykając go. I prowadzi swoje dzieci w ramiona Ojca”.

  Krzyż na Trygławie ustawili niemieccy mieszkańcy Tychowa w 1874 r. Figurę Chrystusa ukrzyżowanego wykonał rzeźbiarz Wilhelm Theodor Achtermann, została odlana w berlińskiej odlewni żeliwa. Pod krzyżem znajduje się tablica z czterowierszem, ufundowana przez Hansa-Hugo von Kleista-Retzowa z Kikowa i Hugo von Kleista-Retzowa z Tychowa.

  Tablica jest kopią (oryginalną, zabrał w 1945 r. do Niemiec mieszkaniec Tychowa), zamontowano ją powtórnie w 2006 r.

  O przedwojennych mieszkańcach Tychowa przypomina także niewielkie lapidarium umiejscowione w pobliżu kaplicy.

  Zaś na Trygławie raz do roku ustawiany jest ołtarz. Właśnie 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych tychowscy kapłani na szczycie głazu sprawują Eucharystię. 

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Serwisy specjalne

  Zapraszamy

  Brak dostępnych wydarzeń.

  Tylko w Gościu

  przewiń w dół