• facebook
 • rss
 • Viva Cristo Rey!

  Justyna Steranka

  dodane 08.12.2013 01:55

  W kościele pw. św. Wojciecha w Koszalinie spotkali się członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych z całej diecezji. Patronował im bł. Jose Sanchez del Rio.

  Wiele osób nie dotarło na sobotnią uroczystość z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Mimo to w drugim spotkaniu ERM uczestniczyło prawie 200 dzieci.

  Ponad 50 wstąpiło tego dnia do ERM. Żółte chusty, które są symbolem ruchu, wręczył nowym członkom bp Edward Dajczak, który przewodniczył też Mszy św. Spotkaniu patronował bł. Jose Sanchez del Rio, znany m.in. z filmu „Cristiada”, który oddał życie za Chrystusa, wołając: „Viva Cisto Rei!”, czyli „Niech żyje Chrystus Król!”.

  - Byłem ciekawy, o co modlą się dzieci w ERM. Postanowiłem się przyjrzeć jednemu ze spotkań. Okazało się, że prawie wszystkie dzieci modliły się za kogoś - koleżankę, sąsiada, a nie w swoich intencjach. To piękny gest - mówił biskup w homilii.

  Pasterz diecezji porównał tę bezinteresowną modlitwę dzieci do modlitwy bł. Jana Pawła II. - Ojciec święty modlił się w intencji ludzi z całego świata, którzy go o nią prosili. W modlitwie nie zostawiał dla siebie ani trochę miejsca. Zawsze modlił się za kogoś. Podobnie bł. Jose. Zupełnie nie myślał o sobie, tylko wszystko, co miał, oddał za miłość do Chrystusa. To jest świętość - podobieństwo do Jezusa, który też tak żył, że zupełnie nie zajmował się sobą - wyjaśniał biskup.

  Ten młody bohater był patronem spotkania. - Bł. Jose wielu ludzi zachwycił. Wybraliśmy go ze względu na jego wiarę i miłość do Chrystusa. Powiedział takie wymowne zdanie: „Kim jesteś, jeśli nie bronisz tego, w co wierzysz?”. To przykład dla młodych, jak wierzyć - tłumaczy ks. Marcin Piotrowski, odpowiedzialny za ERM. - Młodzi chrześcijanie mają trudność wśród rówieśników, w szkole czy na podwórku do dawania świadectwa o Panu Bogu. Bł. Jose uczy ich i nas takiej zawziętości w wierze. Postawy, która mówi, że nawet jeśli cały świat płynie z prądem, to ja, jako chrześcijanin, chcę płynąć pod prąd i krzyczeć jak bł. Jose: „Niech żyje Chrystus Król!”.

  Po Mszy św. wszyscy przeszli do szkoły przy ul. Jabłonowej, gdzie młodzież szensztacka przygotowała przedstawienie o bł. Jose. Nie zabrakło też wspólnych śpiewów i tańców.

  Eucharystyczny Ruch Młodych to międzynarodowa wspólnota dzieci i młodzieży, która poznaje Chrystusa obecnego w Eucharystii. Dzieje się to głównie poprzez modlitwę, adorację oraz przygotowywanie liturgii. Przynależność do ruchu jest związana z sześcioetapową formacją. Należą do niego dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum.

  Więcej w papierowym wydaniu Gościa Niedzielnego (nr 50).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół