• facebook
 • rss
 • Szkoła, której właścicielką jest Maryja

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 12.01.2014 20:27

  Działają w diecezji od niespełna dwóch lat. Powoli się rozwijają i widać już pierwsze owoce.

  Mowa o Szkole Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła.

  Tę wspólnotę, która działa już w kilku krajach Europy, założył w roku 1998 o. Piotr Kurkiewicz, polski kapucyn pracujący na Ukrainie.

  W Polsce funkcjonuje obecnie 16 oddziałów Szkoły, w tym jeden w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przy parafii pw. św. Kazimierza w Koszalinie. Do koszalińskiej wspólnoty należy 30 osób w różnym wieku, także małżeństwa z małymi dziećmi.

  W dniach 11-12 stycznia wspólnota spotkała się na weekendowej sesji formacyjnej w koszalińskim CEF.

  Formacja w Szkole opiera się na 6-letnim cyklu. Każdego roku odbywają się cztery tury spotkań: weekendowa sesja jesienna, zimowa i wiosenna oraz dziesięciodniowa sesja letnia. Wspólnota koszalińska spotyka się także w każdą środę, o godz. 19.00, przy parafii św. Kazimierza. Po ukończeniu 6-letniej formacji, uczestnik może sam posługiwać w Szkole.

  Uczestnicy Szkoły uczą się kontaktu z Bogiem poprzez medytację, uwielbienie, czynne uczestnictwo w Eucharystii, pogłębione życie sakramentalne. Podczas formacji poruszane są także konkretne tematy, z którymi chrześcijanin styka się w codziennym życiu, czy to w pracy, czy w zwykłych kontaktach z ludźmi.

  - To są bardzo życiowe sprawy. Dotykamy obecności Boga w każdym obszarze naszego życia. To ma później przełożenie na codzienność, bo codziennie stajemy przed dylematami, jakie stanowisko zająć - czy takie, jakie proponuje Ewangelia, czy takie, jakie proponuje świat. Na tej sesji poruszaliśmy na przykład sprawy związane z finansami - mówi Paweł Gritzman, który do wspólnoty należy razem ze swoją żoną Joanną i trójką dzieci, z których jedno jest jeszcze "w drodze".

  Jak mówią twórcy Szkoły, jej Właścicielką jest Maryja, a Dyrektorem Duch Święty. Tak rozumianą ideę wspólnoty wyraża specjalna, szkolna ikona, z której symboliką można zapoznać się tutaj.

  Więcej o samej Szkole, o sposobie formacji i ewangelizacji w papierowym wydaniu "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego", które ukaże się 26 stycznia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół