Każdego roku gospodarzem nabożeństw sprawowanych w Wałczu w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan jest inna wspólnota. Tym razem na modlitwę zaprosili do siebie wierni Kościoła greckokatolickiego.
W tym roku w cerkwi greckokatolickiej w ramach nabożeństwa ekumenicznego został odprawiony Molebeń do Chrystusa Zbawiciela. Został on zaśpiewany przez wiernych parafii greckokatolickiej.
- Jednakże był on bardzo specyficzny i wyjątkowy. Z okazji ekumenicznych modlitw został odprawiony w dwóch językach - ukraińskim i polskim. Można powiedzieć, że w ten sposób miał wymowę bardzo ekumeniczną, nawet międzynarodową - wyjaśnia ks. Arkadiusz Trochanowski, proboszcz greckokatolickiej wspólnoty z Wałcza.
Molebeń odprawili wszyscy księża, którzy przybyli na nabożeństwo. Stojąc przed ikonostasem wspólnie zanosili modlitwy do Boga, czytając na zmianę modlitewne wezwania. Następnie odbyło się czytanie listów apostolskich oraz Ewangelii. Teksty z Pisma Świętego były również czytane w dwóch językach - polskim i ukraińskim.
W nabożeństwie udział wzięli księża z parafii rzymskokatolickich z Wałcza - ks. dr Antoni Badura, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu, oraz br. Marek Metelica z parafii pw. św. Antoniego. W modlitwie uczestniczył także proboszcz parafii prawosławnej ks. mitrat Piotr Żornaczuk. Ponadto z Koszalina przyjechali ks. prof. Janusz Bujak, referent ds. ekumenizmu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, oraz ks. Roman Ferenc, proboszcz greckokatolickiej parafii z Człuchowa, który też wygłosił kazanie.
Kaznodzieja zwrócił uwagę m.in. na ważność pontyfikatu papieża Franciszka, który w adhortacji "Evangelium gaudium" ukazał katolickie rozumienie ekumenizmu. W jego rozważaniach można dostrzec pozytywne odnoszenie się do kolegialności biskupów, tzn. synodalności, która jest tak bliska Kościołom wschodnim.
- Ponadto wspólna modlitwa ma uczyć nas kształtowania właściwych postaw wobec innych chrześcijan. Dzisiaj należy podejmować wspólne działania, aby pomagać każdemu, kto prosi o pomoc. To także właściwa formacja w szkołach na katechezach, aby ukazywać, że źródłem wiary dla każdego z Kościołów jest ten sam Bóg - mówi ks. Trochanowski.
Ekumeniczne spotkanie to także okazja, aby modlitewnie wesprzeć wszystkich chrześcijan, którzy doświadczają prześladowania w imię wyznawanej wiary. Ks. Roman przypomniał o trudnościach chrześcijan na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii oraz w Afryce, w Egipcie.
Wierni zgromadzeni na nabożeństwie odmówili także litanię w intencji jedności chrześcijan. Także ta modlitwa odmawiana była w dwóch językach. Modlono się za hierarchów, duchowieństwo, za pokój na świecie, za wytrwanie w wierze mimo prześladowań, za wspólnoty chrześcijańskie, aby wytrwale głosiły Chrystusa, za mieszkańców Wałcza, za pragnienie jedności między wierzącymi. Po każdym wezwaniu kapłana chór parafii greckokatolickiej odpowiadał w języku ukraińskim: "Hospody, pomyłuj" (Panie, zmiłuj się).
Molebeń zakończył się odczytaniem modlitwy i udzieleniem błogosławieństwa przez kapłanów uczestniczących w tym nabożeństwie. Na zakończenie ekumenicznego nabożeństwa ks. Arkadiusz Trochanowski podziękował kapłanom, klerykom oraz wiernym, którzy przybyli ze wszystkich wałeckich parafii, za udział we wspólnej modlitwie. Jednocześnie złożył życzenia Bożego błogosławieństwa z okazji rozpoczętego Nowego Roku mieszkańcom Wałcza, wiernym różnych wspólnot chrześcijańskich, a chór kilkakrotnie zaśpiewał "Mnohaja i Błahaja lita", tzn. wielu lat życia w szczęściu i w zdrowiu.
Nabożeństwa ekumeniczne odbywają się w Wałczu od kilku już lat. - Pomagają one wzajemnie się poznać, ubogacić się duchowością siostrzanych Kościołów, a jednocześnie budować lokalną społeczność w przekonaniu, że różnorodność oparta na chrześcijańskich fundamentach pomaga w budowaniu dobra i tworzeniu wzajemnego zaufania oraz szacunku. Warto dodać, że nabożeństwa ekumeniczne w Wałczu co roku odbywają się w innej parafii. W tym roku nabożeństwo zorganizowała parafia greckokatolicka, ukazując, jak różnorodność może znaleźć swoje miejsce w jedności - dodaje ks. Trochanowski.