Koszalińsko-Kołobrzeski

Co jest grane?

W Archiwum Państwowym w Koszalinie otwarto wystawę pt. „Co jest grane, czyli 60 lat Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w dokumentach Archiwum Państwowego w Koszalinie”.

Autorami wystawy są Ryszard Marczyk i Waldemar Chlistowski z AP w Koszalinie. Gościem specjalnym była długoletnia aktorka BTD, Ewa Nawrocka, która zagrała ponad 150 ról.

Autorzy wystawy wykorzystali w niej materiały zgromadzone dotychczas w archiwum. Widzowie mogą obejrzeć nuty oprawy muzycznej do spektakli, afisze czy plan oświetlenia sceny do spektaklu „Romeo i Julia” z 1980 r. Jest też afisz sztuki „Słoń” z 1976, która jako jedyna w historii teatru została zdjęta ze sceny. Oficjalnie powodem był brak prądu, jednak nieoficjalnie chodziło o tematykę spektaklu, która nie podobała się ówczesnym władzom.

- Staraliśmy się wybrać materiały zazwyczaj rzadko pokazywane na wystawach. Są to dokumenty związane m.in. z zabudową sceny czy planem oświetlenia. Dopiero po tych elementach widać, jak wielu specjalistów: inżynierów, muzyków potrzeba, żeby przygotować spektakl. Jest tych elementów wiele, dlatego chcieliśmy tę różnorodność pokazać - mówi W. Chlistowski.

- Pokazujemy moment powołania teatru 1 listopada 1953. Wybraliśmy plakaty, afisze, ulotki. Można też zobaczyć stroje, scenografie, elementy przenośne. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Koszalina do zwiedzania - dodaje R. Marczyk.

Co jest grane?   Dla chętnych jest też księga pamiątkowa Justyna Steranka /GN Zdaniem Zdzisława Derebeckiego, dyrektora BTD, wystawa to sposób na przedłużenie sztuki teatralnej. - Żyjemy codziennością, a teatr dzieje się tu i teraz. Idziemy na przedstawienie i ono jest tylko dzisiaj. Po latach, nawet jeśli jest odtwarzane, nie oddaje klimatu, bo nie ma już interakcji między widzami i aktorami. Ta wystawa przypomina to, co zostało po naszej ulotnej sztuce. Gdyby nie zdjęcia, recenzje, dokumenty, to nie byłoby prawie nic - przyznaje. - Po 60 latach jesteśmy mocno zakorzenieni w Koszalinie. Jubileusz jest krokiem wstecz, który pozwoli nam wskoczyć w jutro - dodaje Z. Derebecki.

Wystawa potrwa do 18 kwietnia. Wstęp jest wolny.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 29 marca. Wtedy też widzowie będą mogli obejrzeć „Zemstę” Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów BTD.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..