Koszalińsko-Kołobrzeski

W Słupsku będą pochówki dzieci utraconych

Radni miejscy przyjęli uchwałę w tej sprawie.

Uchwała ta przewiduje organizowanie na koszt gminy Słupsk zbiorowych pogrzebów dzieci utraconych.

W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2006 r. rozszerzona została definicja zwłok. Są to ciała osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży. Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych obowiązek pochowania zwłok, niepochowanych przez rodzinę, spoczywa na gminie. Ta kwestia nie była dotychczas uregulowana w gminie Słupsk, ale to się zmieniło.

- Rzeczywiście, nie można powiedzieć, że odbywało się to zgodnie z prawem, dlatego chcieliśmy wnieść tę uchwałę - wyjaśnia Tadeusz Bobrowski, przewodniczący klubu radnych PiS. To ten klub zaproponował uregulowanie tej kwestii. - Ustaliliśmy, że pochówki będą odbywały się dwa razy w roku. Ciała dzieci będą spopielane w komunalnym krematorium i chowane w urnie - dodaje radny.

Kwatery na Grób Dzieci Utraconych wyznaczono już na obu słupskich cmentarzach.

Według danych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, w minionym roku doszło do ponad 190 poronień, a w pierwszym kwartale tego roku do ponad 50.

W Polsce rocznie dochodzi do około 35 tys. poronień klinicznych. Dla około 90 proc. rodziców to nie jest wydarzenie ginekologiczne, tylko strata dziecka. Mogą je pochować, ale nie znając swoich praw, pozostawiają je w szpitalu. W większości miast w Polsce są one potem utylizowane jak odpady medyczne, co jest niezgodne z prawem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..