• facebook
 • rss
 • Specjaliści od papieża

  Justyna Steranka

  dodane 21.05.2014 20:27

  W Zespole Szkół Katolickich w Koszalinie wyłoniono zwycięzców diecezjalnego etapu konkursu papieskiego.

  W etapie diecezjalnym IV Metropolitalnego Konkursu Papieskiego dla gimnazjalistów wzięło udział 45 osób z 17 szkół diecezji.

  - W tegorocznym konkursie chodzi głównie o ślady, jakie zostawił tutaj św. Jan Paweł II. Z jednej strony młodzież przygotowuje się z tekstów homilii, które papież wygłosił podczas pielgrzymek do Koszalina, Szczecina i Gorzowa. Z drugiej są to teksty orędzi papieskich. Co roku wskazujemy jedno orędzie, jako tekst źródłowy - mówi ks. Radosław Mazur, dyrektor wydziału katechetycznego w kurii biskupiej.

  Jak mówi, konkurs to kolejna okazja, by odświeżyć pamięć o papieżu. - Ci młodzi ludzie już go, niestety, nie pamiętają. Nie mają tej perspektywy, co starsi. Poza tym, chodzi tu też o rozbudzanie religijnej ciekawości. Czas gimnazjum to okres, kiedy na świat i życie patrzy się coraz poważniej. Chodzi o to, żeby na swoją wiarę też spojrzeć poważnie - dodaje duszpasterz.

  Jak się okazuje, nie jest trudno namówić młodych ludzi do udziału w takich konkursach. - Ten rok jest szczególny, bo to rok kanonizacji. Jak się dobrze określi temat i źródła, czyli tak, żeby były dla nich interesujące, to oni przygotowują się chętnie, dobrze i dokładnie - wyjaśnia ks. Mazur.

  Zwyciężczynią konkursu została Aleksandra Podstawska z Gimnazjum nr 1 Kołobrzegu. - Nie było trudno się przygotować, bo większość ważnych słów sama zostawała w głowie. Było łatwo je zapamiętać, bo są bardzo ważne. Czytałam te teksty z ciekawością, więc niczego nie musiałam wykuwać na pamięć - mówi. - Uważam, że taki konkurs jest potrzebny, bo wiele ludzi nie wiedziałaby o takich orędziach, czy listach skierowanych do młodzieży. Dzięki konkursom jest okazja, żeby się nimi zainteresować - dodaje gimnazjalistka.

  W etapie diecezjalnym wyłoniono 15 osób, które pojadą 13 czerwca na kolejny etap do Szczecina.

  Pierwsze trzy miejsca zajęli:

  1. miejsce - Aleksandra Podstawska, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu;
  2. miejsce - Oliwia Brożyna, Gimnazjum w Biesiekierzu;
  3. miejsce - Katarzyna Rymon-Lipińska, Gimnazjum w Miastku.
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół