• facebook
 • rss
 • Papież wyrecytowany

  Karolina Pawłowska

  dodane 14.06.2014 00:02

  Po raz trzynasty w Sianowie spotkali się młodzi recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej, którym bliska jest twórczość papieża Jana Pawła II.

  Po teksty świętego papieża sięgnęło 20 młodych wykonawców   Po teksty świętego papieża sięgnęło 20 młodych wykonawców Karolina Pawłowska /GN W sianowskim kinie „Zorza” w poetyckie szranki na Wojewódzkim Konkursie Twórczości Karola Wojtyły – Jana Pawła II stanęło 20 wykonawców z województwa zachodniopomorskiego i terenu diecezji. Rywalizowali w trzech kategoriach: poezji, prozy i poezji śpiewanej.

  - Każda kolejna edycja pokazuje nam, że nie wolno nam rezygnować. Oczywiście, chciałbym, żeby tych uczestników było jak najwięcej, ale cieszymy się z każdego młodego człowieka, który sięga do tej twórczości. I z każdego nauczyciela czy opiekuna, który stoi za uczestnikiem konkursu, prowadząc go przez te niełatwe teksty. To właśnie na nas, dorosłych, spoczywa odpowiedzialność za przekazywanie dalej spuścizny papieskiej, wyjaśnianie jej i zachęcanie do jej odkrywania. Jeśli my sobie odpuścimy, dlaczego nie mieliby odpuścić sobie młodzi? – mówi Krzysztof Sosnowski, dyrektor Gimnazjum w Sianowie, które razem z sianowską parafią oraz Urzędem Gminy i Miasta współorganizuje przedsięwzięcie.

  Celem konkursu jest propagowanie wśród młodzieży pamięci o wielkim papieżu Polaku oraz zamiłowania do jego twórczości, zainteresowanie kulturą żywego słowa i zdrowa rywalizacja w osiągnięciu najwyższego kunsztu recytatorskiego.

  - To jest jak nowe spotkanie, odkrycie papieża, który dla nas jest już powoli postacią historyczną. A treści jego wierszy są uniwersalne, każdy może w nich odnaleźć coś ważnego dla siebie. Zachęcam wszystkich do ich poznawania i odkrywania w tej poezji drogi dla siebie - dzieli się wrażeniami Michalina Filomoniak z Gimnazjum nr 3 Słupsku, która zdobyła pierwsze miejsce wśród recytatorów.

  Konkurs poświęcony jest przede wszystkim słowu mówionemu, ale zaproszenie do poznawania Jana Pawła II kierowane jest również do tych gimnazjalistów, którzy nie czują się najlepiej na scenie. Mogą oni wykazać się na gruncie literackim lub przygotować prezentację multimedialną.

  Grand prix konkursu otrzymała Karina Motolko ze Słupska   Grand prix konkursu otrzymała Karina Motolko ze Słupska Karolina Pawłowska /GN - To kosztowało trochę pracy, ale samo wyszukiwanie materiałów do prezentacji bardzo zbliżyło mnie do Jana Pawła II, okrywałam go w jego słowach - mówi Dominika Kuna, uczennica społecznego gimnazjum w Dźwirzynie, której prezentacja najbardziej przypadła do gustu jurorom.

  Hasło przewodnie tegorocznej edycji sianowskiego konkursu brzmiało: „Jan Paweł II – papież dialogu”. - Papież przez cały swój pontyfikat pokazywał nam, że dialog jest najważniejszy i jest pomostem pokonującym wszystkie trudności. Sięgał do aktualnych, współczesnych problemów i nie bał się na nie odpowiadać. To problemy, które się nie zmieniają z upływem czasu. Słuchając papieża, można obrać właściwy kierunek - dodaje Dominika Kuna.

  Konkurs otworzył tegoroczne świętowanie Dni Sianowa. Prezentacje wykonawców poprzedziło przekazanie symbolicznego klucza do bramy miasta oraz tymczasowe przekazanie obowiązków burmistrza, zastępcy a także przewodniczącej Rady Miasta przedstawicielom sianowskiej młodzieży. Młodzi artyści mieli także okazję obejrzeć występy góralskiej kapeli z Białego Dunajca, która ubarwi miejskie świętowanie.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół