• facebook
 • rss
 • Nowe ze starym

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 06.09.2014 10:03

  Bp Edward Dajczak pobłogosławił plac pod budowę nowej siedziby katolickiego stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Koszalinie.

  Budynek, który zostanie oddany do użytku za dwa lata, stanie obok kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca, na miejscu znanego sklepu z dewocjonaliami.

  - Nasze oczekiwania wobec projektu były takie, żeby przede wszystkim był to obiekt funkcjonalny. Okazało się w trakcie projektowania, że budynek musi też spełnić pewne wymagania związane z lokalizacją na obszarze dawnej starówki. Trzeba było odtworzyć przedwojenny układ ulicy i dostosować elewację do stojącego obok neogotyckiego kościoła. Myślę, że efekt jest zadowalający i budynek pięknie wpisuje się w otoczenie - mówi Ryszard Pilich, przewodniczący koszalińskiego oddziału "Civitas Christiana".

  Projekt autorstwa koszalińskiego architekta Rajmunda Rinka spotkał się z pozytywnym przyjęciem mieszkańców. - Niektórzy twierdzą nawet, że w naszym mieście nie było tak dobrego projektu od ponad 20 lat - zaznacza Ryszard Pilich.

  Budynek będzie miał salę konferencyjną na ok. 100 osób, podziemne garaże, reprezentacyjną rotundę, wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Oprócz siedziby "Civitas Christiana" będzie się tam mieścił dawny sklep z dewocjonaliami. Prowadzone są też rozmowy z najemcami pomieszczeń na biura i lokal gastronomiczny.

  - Ta budowa to inwestycja. Liczymy na to, że budynek będzie na siebie zarabiał. Wszelkie koszty zostaną pokryte z pieniędzy stowarzyszenia, które pochodzą głównie z dochodów Grupy "Inco", producenta chemii gospodarczej, m.in. znanej w całej Polsce marki "Ludwik" - wyjaśnia Ryszard Pilich.

  Koszalin, 5 września: poświęcenie placu pod budowę   Koszalin, 5 września: poświęcenie placu pod budowę ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Przy poświęceniu placu pod budowę obecni byli przedstawiciele "Civitas Christiana" z diecezji z ks. prof. Markiem Żejmo, asystentem kościelnym stowarzyszenia. Wśród zebranych był także Maciej Szepietowski, prezes zarządu "Civitas Christiana" w Polsce.

  "Civitas Christiana" jest stowarzyszeniem skupiającym katolików świeckich, którego celem jest umacnianie i krzewienie w społeczeństwie katolickiej nauki społecznej. Jest inicjatorem wielu projektów lokalnych i ogólnopolskich. Organizuje samodzielnie lub przy pomocy parafii czy samorządów lokalnych sesje tematyczne, prelekcje, sympozja, konferencje, szkolenia, spotkania dyskusyjne, warsztaty, konkursy, rekolekcje.

  W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej "Civitas Christiana" jest m.in. promotorem Nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża. Oddziały stowarzyszenia oprócz Koszalina działają jeszcze w Słupsku, Białogardzie, Pile, Miastku, Sławnie, Szczecinku i Świdwinie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół