• facebook
 • rss
 • Skrzatusz - ostatnie odliczanie!

  Karolina Pawłowska

  dodane 20.09.2014 12:24

  Do rozpoczęcia diecezjalnego święta młodych pozostała niespełna godzina. Pielgrzymi już zapełniają wielki różowy namiot, w którym odbędzie się tegoroczne skrzatuskie czuwanie.

  Zjeżdżają się z całej diecezji w większych i mniejszych grupach.

  Nie wiadomo jeszcze, czy uda się pobić ubiegłoroczny rekord 6 tys. uczestników wielkiego diecezjalnego święta młodych, ale z pewnością w Skrzatuszu będzie ich niemało.

  - Spodziewamy się, podobnie jak podczas poprzednich czuwań, około 5 tys. – zapewnia ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

  Czeka na nich nowy, większy namiot, rozstawiony przy sanktuarium, w którym będą mogli się wszyscy pomieścić podczas czekających ich konferencji, koncertów i modlitwy.

  Dla wielu z nich skrzatuskie czuwanie młodych to element obowiązkowy, na który czekają przez cały rok. Powracają tutaj ściągnięci atmosferą sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, które od lat, w przeddzień diecezjalnego odpustu, gości młodzież.

  Emilia Fabisiak przyjechała z siedemdziesiątką przyjaciół z Bornego Sulinowa.

  - Jestem tutaj trzeci raz. Dla naszej grupy to spotkanie kończące rok formacji oazowej. To jest czas nie do opisania, jest tutaj mega power. Mogłabym tak co weekend! – przyznaje ze śmiechem. Zanim ruszą do namiotu, najpierw pokłonią się Matce Bożej i Jej Synowi w sanktuarium.

  Hasło, które prowadzić będzie w tym roku młodych, brzmi: „Jezus = życie”.

  - Skrzatusz to swego rodzaju zakończenie cyklu młodzieżowych spotkań, które odbywały się w ciągu roku w diecezji. Ten rok przeżywaliśmy w Kościele, zastanawiając się nad hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. Postawiliśmy więc młodym pytanie: kim jest ten Syn Boży? On sam udzielił na nie najlepszej odpowiedzi i tak też staraliśmy się podprowadzać młodzież. W Adwencie więc rozważaliśmy to, że Jezus jest drogą, w Wielkim Poście zaś zdejmowaliśmy maski i uznawaliśmy, że jest prawdą. W Skrzatuszu zamykamy ten tryptyk, ogłaszając, że Jezus jest dla nas życiem – wyjaśnia ks. Andrzej Zaniewski.

  Tegoroczne czuwanie rozpocznie się o godz. 13 wniesieniem do namiotu cudownej Piety. Matka Boża trzymająca w ramionach Syna towarzyszyć będzie młodym w modlitwie przez cały dzień. Wprowadzona zostanie również kopia Krzyża Światowych Dni Młodzieży.

  Razem z młodymi bawić się, śpiewać i modlić będzie także bp Edward Dajczak. Tradycyjnie to właśnie pasterz diecezji powita najmłodszą część Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego.

  Zaraz potem zaplanowany jest koncert zespołu Full Power Spirit, który będzie zachęcać młodych, by byli Bożymi wojownikami, oraz katecheza o 6 prawdach wiary połączona ze świadectwami. Tegorocznym gościem specjalnym będzie była modelka Anna Golędzinowska, która, jak sama przyznaje, dzięki swojemu nawróceniu i Bożej pomocy wydostała się z piekła.

  Druga część spotkania rozpocznie się o 18.30 adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas której młodzi rozważać będą teksty Pisma Świętego.

  Następnie młodzi uczestniczyć będą w Eucharystii pod przewodnictwem bp Edwarda Dajaczka, a zakończą swoje spotkanie na przysanktuaryjnej Golgocie

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół