• facebook
 • rss
 • Chrystus jest zmęczony podziałami

  Tomasz Borysewicz

  dodane 20.01.2015 14:00

  Duchowni i wierni czterech wyznań modlili się w Pile ponad podziałami.

  W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w poniedziałek, 19 stycznia do wspólnej modlitwy w katolickiej parafii św. Rafała Kalinowskiego stanęli duchowni Kościoła rzymsko-katolickiego, prawosławnego, luterańskiego oraz metodystycznego.

  Modlitwie przewodniczył ks. Stanisław Oracz, dziekan dekanatu pilskiego, a słowo do wiernych różnych wyznań wygłosił ks. prof. Janusz Bujak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu.

  - Gromadzimy się nie po to, aby przypominać o tym co nas dzieli, ale o tym co nas, chrześcijan łączy - wyjaśnił ideę ekumenicznej modlitwy ks. Janusz Bujak. - W Chrystusa nie można wierzyć ot tak sobie, ogólnie. W Niego można wierzyć tylko w Kościele! Można czytać sobie Biblię w domu, być znawcą Pisma Świętego, ale jeśli nie ma pośrednictwa Kościoła - nie ma wiary w Chrystusa! - dodał kapłan.

  Ks. Bujak apelował także o modlitwę o jedność chrześcijan nie tylko przez jeden tydzień w styczniu, ale i przez cały rok. - Pan Jezus jest utrudzony i zmęczony podziałami wśród chrześcijan. Módlmy się, aby to "zmęczenie" Chrystusa ustało jak najszybciej i byśmy byli jedno - prosił.

  W podobnym tonie wypowiadali się kapłani innych wyznań. - Spotkanie na modlitwie powoduje, że Chrystus daje nam nadzieję na Bożą perspektywę jedności - mówił ks. Sławomir Rodaszyński, pastor metodystyczny z Chodzieży.

  Natomiast ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pile przypomniał 15-letnią historię spotkań ekumenicznych w mieście. Zauważył on także, że nie tylko styczeń łączy pilskich chrześcijan. - To jest fantastyczna rzecz, że uczestniczymy wspólnie w różnych miejskich i kościelnych uroczystościach. Na przykład w grudniu odbył się I Ekumeniczny przegląd chórów - wspominał ks. Wola.

  Na zakończenie nabożeństwa ekumenicznego wszyscy przekazali sobie znak pokoju. W modlitwie uczestniczyło ok. 40 osób.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół