Młodzież z całej Polski uczestniczyła w kołobrzeskim czuwaniu wielkopostnym.
Czuwaniu w kołobrzeskiej Bazylice przewodniczył bp Edward Dajczak, który podkreślił jego wyjątkowość - po raz pierwszy to spotkanie miało charakter ogólnopolski.
Razem z miejscową młodzieżą w modlitwie uczestniczyli również delegaci zarządów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży niemal ze wszystkich diecezji w Polsce. Przyjechali oni do koszalińskiego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego na spotkanie Krajowej Rady stowarzyszenia.
Goście z kraju nie kryli zachwytu samym miejscem spotkania, jak i jego formą.
- Piękny kościół i piękna modlitwa. Dawno tak się nie czułem po nabożeństwie. Najbardziej poruszyły mnie Koronka do Bożego Miłosierdzia i wystawienie Najświętszego Sakramentu - dzieli się Maciej Morawski z diecezji legnickiej.
Tegoroczne czuwania robią też wrażenie na starych bywalcach z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Przyczynia się do tego nietypowa dekoracja. Ogromnych rozmiarów brama w kształcie krzyża zwraca uwagę, a przejście przez nią powoduje u niektórych wzruszenie.
Do tematyki Krzyża nawiązuje również konferencja biskupa.
- Pierwsze słowa Jezusa z Krzyża to prośba do Ojca: "Przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Jezusowi obca jest nienawiść. Nie woła o pomstę, ale o przebaczenie. Również druga część tego wezwania: "Bo nie wiedzą, co czynią" jest ważna. Co ciekawe, Jezus mówi te słowa również o uczonych w Piśmie, a więc o ludziach z nieprzeciętną wiedzą. Ale według Jezusa, oni też czegoś nie wiedzą. Chodzi o niewiedzę miłości. To niewiedza, która wywołuje łzy. To właśnie ta niewiedza miłości sprawia, że tylu ludzi także dziś cierpi - mówił bp Dajczak.
Pasterz diecezji zwracając się do młodych zauważył, że każdy z nich, tak jak Jezus, mógł w swoim życiu spotkać się z nienawiścią.
- Na Golgocie były trzy krzyże. Ale jest i czwarty - krzyż każdego z nas - zauważył biskup i podkreślił, że doświadczając krzyża od innych tak jak Jezus, również tak jak On trzeba spróbować zareagować miłosierdziem, a nie odwetem.
- Dzisiejszy świat popełnia często błąd myśląc, że wszystko da się załatwić prawem i sądem, zapominając o miłosierdziu. Ileż rodzin udałoby się ocalić, gdyby ludzie umieli przebaczać? Pamiętajcie, że znakiem Boga nie jest waga, ale krzyż - wołał bp Dajczak.
Biskup przyznał, że przebaczenie doznanych krzywd bywa nieraz bardzo trudne. Aby tego dokonać potrzebna jest łaska Boża. Pasterz diecezji zachęcał uczestników spotkania do powierzenia swoich krzyży Jezusowi ukrzyżowanemu.
Podkreślił, że krzyż był dla Jezusa drogą do zmartwychwstania, dlatego każdy kto zanurzy swoje cierpienie w Jego Męce, może doświadczyć wewnętrznego uzdrowienia, które potrafi zaowocować także zdolnością do przebaczenia.
Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu po przejściu przez bramę-krzyż ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Znakiem oddania się Jezusowi ukrzyżowanemu było symboliczne przejście przez bramę w kształcie krzyża. Wszyscy uczestnicy spotkania podchodząc do niej otrzymywali karteczkę z fragmentem z "Dzienniczka" św. Faustyny. Po przejściu przez bramę dochodzili do ołtarza, gdzie wystawiony był Najświętszy Sakrament. W bliskiej odległości od monstrancji adorowali przez chwilę Jezusa Eucharystycznego odmawiając w tym czasie Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
- Jak przechodziłam pod tym krzyżem, to bardzo się wzruszyłam. Poczułam coś głęboko w środku - dzieli się Magda Podgórska z Kołobrzegu. Podobnie reagowało wielu innych młodych ludzi biorących udział w czuwaniu.
Podczas kołobrzeskiego spotkania kilka razy zabrzmiał hymn Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni".
Tegoroczne czuwania rozpoczynają bowiem przygotowanie duchowe do tego wydarzenia, które odbędzie się w roku 2016. Miejscowości, w których odbywają się czuwania są jednocześnie tzw. punkami przygotowań do ŚDM. Będą się tam odbywały regularne spotkania młodych aż do rozpoczęcia diecezjalnej części ŚDM.
Więcej na ten temat na oficjalnej stronie diecezjalnych przygotowań do ŚDM: www.meriba2016.pl
Oprawą muzyczną spotkania zajęła się tradycyjnie diakonia muzyczna pod kierownictwem ks. Arkadiusza Oslisloka.
Czuwanie w Kołobrzegu zakończyło przekazanie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej relikwii bł. Karoliny Kózkówny, które przyjechały z jej sanktuarium w Zabawie w diecezji tarnowskiej.
Więcej o tym wydarzeniu TUTAJ.
Program kolejnych czuwań TUTAJ.