• facebook
 • rss
 • Zbyt sterylny? Pobrudź się!

  Katarzyna Matejek

  dodane 02.04.2015 13:54

  W poranek Wielkiego Czwartku na Mszy Krzyżma z ordynariuszem diecezji bp. Edwardem Dajczakiem zgromadziło się ok. 110 księży z niemal wszystkich zakątków diecezji.

  Za tę obecność w biskupiej katedrze, a zwłaszcza za służbę Bogu i ludziom w ciągu całego roku bp Edward Dajczak podziękował swym braciom w biskupstwie i kapłaństwie. 

  Podczas Eucharystii kapłani odnowili przyrzeczenia składane w dniu święceń.

  W homilii bp Dajczak nakreślał rys kapłana dzisiejszych czasów.

  - Być człowiekiem Boga to przyjaźnić się z Jezusem, to właśnie jest pierwszym celem życia kapłana. Żaden z nas, kapłanów, nie jest sam. Jesteśmy tu dziś razem, żeby powiedzieć: tak, jestem kapłanem Jezusa Chrystusa w prezbiterium Kościoła Koszalińsko-Kołobrzeskiego. To jest Kościół mojej miłości, mojego życia.

  Dalej bp Dajczak postawił za wzór kapłańskiej posługi postać św. Jana Pawła II, którego 10. rocznica śmierci przypada właśnie dzisiaj.

  - Dzisiaj kapłanem świętym, który zostawił znamię na Kościele powszechnym i  Kościele w naszej ojczyźnie oraz Kościele Koszalińsko-Kołobrzeskim jest św. Jan Paweł II - mówił biskup, podkreślając, że tożsamości kapłańskiej potrzebne jest zakorzenienie. - Św. Jan Paweł II powiedział, że każdy w swoim kapłaństwie odnajduje się przez swoje „dzisiaj” zanurzone w tej jedynej tożsamości - w Jezusie Chrystusie.

  - Żyjemy w czasach tak szybkiej przemiany, że nasza posługa i życie Kościoła muszą nabrać nowych znamion, by na naszych rękach i twarzach, na twarzy i życiu Kościoła, ludzie czytali Ewangelię - ci którzy do ręki Biblii nie biorą. To dlatego Ojciec św. Franciszek wysyła nas na ulice, każe nam się wybrudzić i ze sterylności świątyń pójść tam, gdzie z trudem przez jazgot świata przebija się Ewangelia.

  Jak co roku podczas Mszy Krzyżma biskup ordynariusz pobłogosławił oleje używane do sakramentów świętych - oleje chorych i katechumenów oraz konsekrował krzyżmo. Używa się go do namaszczania przy udzielaniu sakramentów chrztu i bierzmowania, święceń kapłańskich, konsekracji biskupów oraz przy konsekracji kościołów i ołtarzy.

  Tradycją już jest, że w corocznej Mszy Krzyżma uczestniczą księża obchodzący jubileusz 25. i 50. lat kapłaństwa. W tym roku jubilatem jest również sam biskup ordynariusz Edward Dajczak, który świętuje 25-lecie sakry biskupiej. W imieniu zgromadzonego prezbiterium kapłanów podziękowania za jego biskupią posługę i życzenia złożył bp Paweł Cieślik.

  Na zakończenie uroczystej Mszy Krzyżma, bp Edward Dajczak ogłosił nominacje kanonickie.

  Godności tej dostąpili:

  ks. Ryszard Łopaciuk - kanonik gremialny Koszalińskiej Kapituły Katedralnej

  ks. Marek Mackiw - kanonik honorowy Koszalińskiej Kapituły Katedralnej

  ks. Andrzej Sołtys - kanonik honorowy Kolegiackiej Kapituły Kołobrzeskiej

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół