• facebook
 • rss
 • Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani

  Tomasz Borysewicz

  dodane 02.06.2015 19:53

  Pilscy duchowni wraz na naczelnym rabinem Polski wzięli udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika żydowskiego w Pile.

  - Pomnik, taki jak ten na ocalonym fragmencie cmentarza żydowskiego w Pile, jest nie tylko wyrazem szacunku dla ludzi pochowanych w tym miejscu, lecz także narzędziem skupiania uwagi na tym, co było kiedyś i co już nie wróci, ale co teraz może służyć jako memento, ostrzeżenie, upomnienie i przestroga. Pomnik będzie nam pomagać w zachowaniu więzi z przeszłością i także z przyszłością. Nie można myśleć o przyszłości bez myślenia o przeszłości. Pomnik zachęca do poznania historii miasta i jego mieszkańców. Skłania do refleksji nad fragmentem cmentarnego muru i kilkoma ocalonymi macewami - mówiła prof. Galbraith.

  Uroczystości symbolicznego odsłonięcia poprzedziła krótka akademia w Szkole Policji. Okolicznościowy wykład wygłosiła prof. Marysia Galbraith z Uniwersytetu Alabamy, która zajmuje się m.in. dziedzictwem kultury żydowskiej w Polsce.

  Po krótkim wykładzie uroczystości przeniosły się na plac przed Szkołą Policyjną, gdzie odbyło się odsłonięcie pomnika. Wzięli w niej udział pilscy włodarze, duchowni różnych wyznań chrześcijańskich z Piły i okolic, członkowie gmin żydowskich oraz naczelny rabin Polski, Michael Schudrich.

  - Kiedy trafimy na dobre serce, zawsze się znajdzie jakieś rozwiązanie. Serdecznie dziękuję Pile za to upamiętnienie narodu żydowskiego - dziękował rabin.

  Pomnik, postawiony staraniem Szkoły Policji i gminy Piła, upamiętnia XVII-wieczny cmentarz żydowski. Na terenie dawnego kirkutu, zniszczonego przez nazistów podczas II wojny światowej, dziś znajdują się pomieszczenia dydaktyczne.

  - Starałem się, aby pomnik był oszczędny i minimalistyczny w formie, ale jednocześnie pełen treści. Najważniejszym elementem przekazu uczyniłem napis eksponujący religijny i historyczny charakter monumentu: „Jak pamiętamy, tak będziemy pamiętani”. Granitowa płyta ma kształt gwiazdy Dawida i stanowi jednoznaczny symbol narodowościowy - opowiada o pomniku prof. Janusz Marciniak, autor projektu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół