• facebook
 • rss
 • Spotkanie z Markiem Kamińskim

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 17.09.2015 10:28

  To kolejna odsłona cyklu "Gość na Plus". 8 października, godz. 18, LO nr 2 w Koszalinie.

  Marek Kamiński powrócił niedawno z kolejnej wyprawy, jak sam mówi, być może ostatniej.

  Podróż z Kaliningradu do Santiago de Compostela zmieniła jego życie, spojrzenie na świat, Boga i siebie samego.

  Koszalińskie spotkanie z Markiem Kamińskiem będzie niecodzienną okazją, żeby porozmawiać z człowiekiem, który po tej podróży, mówi nawet o... cudach.

  Marek Kamiński podkreśla, że była to wyprawa między dwoma biegunami: rozumu i wiary. Kaliningrad jest bowiem miejscem urodzenia znanego filozofa Immanuela Kanta, a Santiago jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Europie.

  W kontekście kryzysu z uchodźcami zadamy pytania o chrześcijańską tożsamość starego kontynentu:

  - To była podróż przez duchową pustynię Europy. Ruszyłem na pielgrzymkę i chciałem uczestniczyć we Mszy świętej, tymczasem okazało się, że w Niemczech, Belgii czy Francji kościoły były zamknięte. Nikogo nie interesowały tematy duchowe - mówi Marek Kamiński w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego.


  Porozmawiamy o wartościach, które w imię poprawności politycznej wielu, a może i większość dziś odrzuca:

  - Czym innym jest samotność na biegunach, kiedy człowiek jest z samym sobą i z naturą, a czym innym taka, gdy człowiek widzi cywilizację, która pędzi nie wiadomo dokąd. Maszerujesz i mijasz tylko cement albo pędzące samochody. Samotność wśród ludzi jest chyba najtrudniejszą samotnością - zauważa Marek Kamiński w tym samym wywiadzie.

  Po tej wyprawie trudno będzie uniknąć tematu wiary:

  - To, że się chodzi do kościoła, nie znaczy, że człowiek ma wiarę. Można uczestniczyć w warstwie liturgicznej, obrzędowej - tylko fizycznie. Jako dziecko zostałem wychowany w tradycji katolickiej, i wiara w Boga była dla mnie oczywista. Natomiast myślę, że w dużej mierze była czymś zewnętrznym - dzieli się podróżnik.

  Zapraszamy serdecznie na spotkanie z cyklu "Gość na Plus" z Markiem Kamińskim.

  Odbędzie się ono 8 października o godz. 18 w auli LO nr 2 im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Marek Kamiński jest absolwentem tej szkoły.

  "Gość na Plus" to inicjatywa koszalińskich redakcji Gościa Niedzielnego i Radia Plus.

  To propozycja spotkań ze znanymi w przestrzeni medialnej osobami, które dzięki swojej pasji i niezwykłym dokonaniom mogą stać się inspiracją dla wszystkich poszukujących w życiu dobra i prawdy.

  W przedstawianej propozycji nie chodzi jednak o zwykłe spotkanie z kimś znanym, ale o głębsze poznanie człowieka i motywów, którymi kieruje się w tym, co robi w życiu. "Goście na Plus" to ludzie z pasją, inspirujący swoimi dokonaniami, doświadczeni życiowo, ciekawi.

  Spotkania mają charakter wywiadów na żywo prowadzonych przez dziennikarzy Gościa Niedzielnego i Radia Plus. Przewidziana jest też możliwość zadawania pytań przez publiczność.

  Pierwsze spotkanie z cyklu "Gość na Plus" odbyło się w maju z prof. Bogdanem Chazanem. Zainteresowanie było tak duże, że sala Koszalińskiej Biblioteki Publicznej nie mogła pomieścić wszystkich uczestników. O spotkaniu pisaliśmy TUTAJ.

  Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się 1 grudnia. "Gościem na Plus" będzie Krzysztof Zanussi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół