• facebook
 • rss
 • Odczytują, interpretują, łamią

  Katarzyna Matejek

  dodane 18.09.2015 21:34

  Rozpoczął się XVI Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada".

  Zanim poezja Zbigniewa Herberta zagościła na scenie kołobrzeskiego Regionalnego Centrum Kultury, trafiła "pod strzechy".

  W czwartek sami kołobrzeżanie - uczniowie Zespołu Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta - mieli okazję spotkać się z nią w swojej szkole. Kilkunastu z nich wzięło udział w warsztatach recytatorskich prowadzonych przez Janusza Andrzejewskiego z Teatru Nowego w Poznaniu.

  Piątkowe przesłuchania Konkursu Recytatorskiego poprzedził "Hm, hm" - monodram kołobrzeżanki Marii Czaplewskiej, zdobywający uznanie wielu scen w Polsce. Następnie ok. 30 licealistów stanęło na scenie, by podjąć trud interpretacji wierszy księcia poetów.

  - To, co młodzież robi z tekstami Herberta, jest w wielu przypadkach przesympatyczne, a zarazem bardzo mądre - powiedział Wojciech Machnicki z Teatru Współczesnego w Warszawie. - Co więcej, oni próbują Herberta nie tylko odczytywać, ale wręcz łamać.

  Katarzynie Pechman, pomysłodawczyni Herbertiady, leży na sercu nie tylko to, by poezja Herberta nie była zapomniana, ale także, by czyniła dobro wśród ludzi.

  - Herbertiada to takie dzieło, które się dokonuje gdzieś na obrzeżach Polski, nie wypromowane przez główne media. Dlatego cieszy mnie, że nasze zaproszenie przyjmują naprawdę wspaniali artyści. I to, że wciąż jest z nami młodzież, widzowie - powiedziała K. Pechman. - Mam nadzieję, że Herbertiada to kropla uporczywie drążąca kamień i że, jak w wierszu Herberta "Mur", sprawi, że za 100, 200 lat będzie w tym miejscu już małe okienko.

  - To dobrze, że to właśnie tu, w Kołobrzegu, odbywa się Herbertiada - powiedział z przekonaniem W. Machnicki. - Tak zwana "centralna Warszawa", mogłaby to zbyt mocno zmienić. Tutaj, w Kołobrzegu, ważny jest sam Herbert.

  Jury Konkursu Recytatorskiego przyznało Grand Prix Michałowi Andrysiakowi z II LO w Nowogardzie. I miejsce zajęła Julia Pińkowska (Studio Teatr Szczecin), II miejsce - Emilia Hadrzyńska (ZSP Chojna), III miejsce - Klara Czaplewska (ZS Kołobrzeg).

  Wyróżnienia otrzymali: Nicola Łazarów (MOK Szczecin), Szczepan Czaplewski (Bałtycki Hufiec Morski Kołobrzeg), Linda Wojtera (Teatr Słowa "Proscenium" Szczecin), Jakub Sopoćko (XII LO Poznań), Bartosz Dankowski (ZSS nr 1 Kołobrzeg).

  Jutro o godz. 17 odbędzie się Gala Herbertiady, a w niej m.in. spektakl "Zbigniew Herbert. Korespondencja rodzinna" oraz "Herbertorium" - oratorium wg twórczości Z. Herberta.

  Organizatorem przeglądu jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna i Komitet Organizacyjny Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" w Kołobrzegu.
  Patronem medialnym jest "Gość Niedzielny".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół