• facebook
 • rss
 • Grechuta wciąż jak nowy

  Karolina Pawłowska

  dodane 09.11.2015 11:08

  Judyta Wenda z Bydgoszczy wyśpiewała sobie główna nagrodę IX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Marka Grechuty w Sławnie.

  Judyta Wenda z pewnością była największą osobowością z grona uczestników tegorocznej edycji festiwalu „Twój postać”. Pomimo, że żeby wziąć udział w przesłuchaniach jak wyjaśniała musiała być od 3 nad ranem na nogach, podczas wieczornej gali udało jej się wyśpiewać główną nagrodę.

  Jak przyznaje piosenką autorską zajmuje się od kilku lat, w tej chwili pracuje nad swoją pierwszą płytą, na którą przygotowuje autorskie kompozycje.

  - Dla mnie bardzo ważne jest oddanie emocji przez słowo, ono jest najważniejsze w tych utworach, które piszę. Teraz kompletuję kompozycję i staram się im nadać jeden odcień. Brakuje mi z trzech utworów, żeby móc myśleć o tym materiale, jak o całości - uchyla rąbka tajemnicy.

  W Sławnie 24-letnia bydgoszczanka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku wykonała dwa utwory z repertuaru Marka Grechuty „Niepewność” i „W dzikie wino zaplątani”. Jej autorska, oryginalna i tchnąca nowoczesnością interpretacja zyskała uznanie jurorów, którym przewodniczył gość specjalny festiwalu Janusz Radek.

  - Nie zależy nam na tym, żeby znaleźć kopię Marka Grechuty, bo każda kopia będzie ułomna. Postawiliśmy na indywidualność, na to, żeby każdy miał swój pomysł na piosenkę Grechuty - wyjaśnia Izabela Sozańska-Majchrzak, dyrektor Sławieńskiego Domu Kultury.

  Sławieńska publiczność była jednak bardziej konserwatywna. Swoja nagrodę przyznała Kamilowi Choreckiemu, przyszłemu śpiewającemu mechanikowi z Koszalina. Uczeń II klasy Technikum Samochodowego także wyśpiewał jeden z klasyków Grechuty: „W dzikie wino zaplątani”. Jego interpretacja utworu była najbliższa oryginałowi, ale podbiła serca słuchaczy, którzy nagrodzili jego występ największymi brawami oraz oddała na niego najwięcej głosów.

  Festiwalowy wieczór zakończył koncert Janusza Radka.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół