• facebook
 • rss
 • Przed świętami nowy "żłóbek"

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 18.12.2015 16:22

  W katedrze trwa budowa nowego ołtarza. Zostanie poświęcony 20 grudnia.

  W najważniejszym kościele diecezji tegoroczne Boże Narodzenie będzie miało wyjątkowy charakter. W prezbiterium stanie nowy ołtarz, nawiązujący stylistyką do gotyckiego tryptyku, który po renowacji w 2012 roku odmienił wnętrze koszalińskiej katedry.

  Ołtarz wykonała firma Gorek Restauro. 18 grudnia ważące prawie 4 tony elementy wykonane z piaskowca zostały przywiezione do Koszalina. Ich zmontowanie zajmie kilkadziesiąt godzin.

  W centralnej części mensy przygotowano specjalne zagłębienie, zwane "sepulchrum" (z łac. grób), w którym 20 grudnia, podczas uroczystego poświęcenia ołtarza, biskup umieści szkatułę z relikwiami św. Wojciecha i św. Maksymiliana - męczenników, patronów diecezji.

  Jest to czynność, która nawiązuje do starożytnej tradycji, zgodnie z którą kościoły wznosiło się na grobach męczenników.

  Szkatuła z relikwiami oraz specjalnym dokumentem upamiętniającym poświęcenie ołtarza zostanie w nim zamurowana 20 grudnia   Szkatuła z relikwiami oraz specjalnym dokumentem upamiętniającym poświęcenie ołtarza zostanie w nim zamurowana 20 grudnia ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Relikwie - fragment kości św. Wojciecha i włosy św. Maksymiliana - zostały podarowane diecezji przez Prymasa Polski i oo. franciszkanów z Niepokalanowa.

  Poświęcenie ołtarza jeszcze przed Bożym Narodzeniem ma również głębokie znaczenie teologiczne. Żłóbek, miejsce, z którego zwierzęta czerpią pokarm, a w którym narodził się Jezus, symbolizuje bowiem także ołtarz, na którym spoczywa Ciało Jezusa, który stał się pokarmem dla ludzi.

  Również znaczenie nazwy miejscowości, w której narodził się Jezus, czyli Betlejem, nawiązuje do Eucharystii. Betlejem tłumaczy się bowiem jako "Dom chleba".

  Uroczysta Msza św., podczas której bp Edward Dajczak poświęci nowy ołtarz w koszalińskiej katedrze, rozpocznie się 20 grudnia o godz. 13.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół