• facebook
 • rss
 • Zakończyły się Adwentowe Czuwania Młodych

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 19.12.2015 23:21

  W tym roku w ośmiu spotkaniach wzięło udział ponad 5 tys. osób.

  Przynajmniej tyle, jak podają organizatorzy, rozdano świec z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego.

  Na ostatnim czuwaniu, które odbyło się 19 grudnia w koszalińskiej katedrze, modliło się kilkuset uczestników. Oprócz młodych z samego Koszalina, byli także uczestnicy z pobliskich miejscowości, m.in. z Sianowa, Bobolic, Biesiekierza, czy Biesowic.

  - Uczestników było wyraźnie więcej niż przed rokiem. To już siódma edycja czuwań, ale wcale nie widać na razie zmęczenia tą propozycją duszpasterską. Młodzi wciąż chcą brać udział w tych spotkaniach - cieszy się ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

  W tym roku czuwania odbywały się pod hasłem "Brama Miłosierdzia", w nawiązaniu do rozpoczętego 8 grudnia Roku Miłosierdzia.

  Homilie biskupów podczas czuwań dotyczyły Ewangelii o błogosławieństwach. - One stawiają nas na skrzyżowaniu dróg - naszej i Jezusa. Od nas zależy, którędy pójdziemy. Życie błogosławieństwami daje szczęście, które nie jest chwilowe - mówił w katedrze bp Edward Dajczak.

  - Wybraliśmy temat błogosławieństw, ponieważ one są doskonałym programem życia na Rok Miłosierdzia. Niełatwo nimi żyć. Trzeba doświadczyć Bożej łaski i włożyć sporo własnego wysiłku, żeby chcieć być ubogim w duchu, czyli całkowicie zaufać Bogu, żeby walczyć o czystość, znieść prześladowania, okazać miłosierdzie. Ale tego właśnie potrzebuje od chrześcijan dzisiejszy świat - mówi ks. Zaniewski.

  Młodzi uczestnicy adwentowych czuwań dowiadywali się, że ich świadectwo radykalnego życia Ewangelią, na wzór błogosławieństw, jest w pewnym sensie aktem miłosierdzia wobec świata, który potrzebuje autentycznego świadectwa, aby odkryć Boga i zafascynować się Nim.

  Ważnym elementem każdego czuwania była adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzi podchodzili do ołtarza wybierając wcześniej kartkę z wypisanym jednym z ośmiu błogosławieństw.

  Na koniec czuwania, uczestnicy otrzymywali świecę z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Po jej zapaleniu opuszczali kościół. Biskup zachęcał ich, aby w drzwiach świątyni zobaczyli "Bramę Miłosierdzia", przez którą mają wyjść na świat, aby dzielić się tym, co sami otrzymali.

  Po czuwaniu w katedrze młodzi wyszli ze świątyni przez Drzwi Święte, które biskup uroczyście otworzył 13 grudnia inaugurując Rok Miłosierdzia w diecezji.

  Tegoroczne czuwania odbyły się w Złocieńcu, Szczecinku, Kołobrzegu, Słupsku, Świdwinie, Pile, Czarnem i w Koszalinie. Prowadzili je bp Edward Dajczak oraz bp Krzysztof Zadarko.

  Na większości czuwań, za oprawę muzyczną odpowiadała diakonia pod kierownictwem ks. Arkadiusza Oslisloka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół