• facebook
 • rss
 • Obudzeni do pamięci o Bogu

  Katarzyna Matejek

  dodane 06.02.2016 12:15

  Ostatnie wieczorne spotkanie na trasie symboli Światowych Dni Młodzieży miało miejsce w darłowskim kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

  Zdążający do świątyni wierni już z daleka mogli rozpoznać dźwięki maryjnego hymnu Akatyst. Wieczór w darłowskim kościele oprawiła muzycznie schola pod kierunkiem ks. Arkadiusza Oslisloka.

  Ponad 300 osób z dekanatu - w tym uczniowie szkoły morskiej i harcerze - zebrało się, by pokłonić się krzyżowi i ikonie, tak jak miliony ludzi ze wszystkich stron świata przed nimi. Ta świadomość czyniła tę chwilę wyjątkową. Młodzi okazywali swój entuzjazm śpiewem i tańcem z flagami, dorośli wzruszeniem w bliskości krzyża.

  Spotkaniu przewodniczył bp Paweł Cieślik. Na początku kazania przywołał historię symboli ŚDM. Przedstawił światowe spotkania młodych jako święta radości udzielającej się także niechętnym. - Trzeba mieć na uwadze to, że Światowe Dni Młodzieży nie ograniczają się do tego pięknego tygodnia, w których stają się widzialne dla świata - przekonywał bp Cieślik. - Prowadzi do nich długa droga, zewnętrzna i wewnętrzna. Krzyż, któremu towarzyszy obraz Matki Pana, pielgrzymuje przez kraj. Wiara potrzebuje widzieć i dotykać. Spotkanie z krzyżem, którego się dotyka, jest niekiedy wewnętrznym spotkaniem z Tym, który umarł za nas na krzyżu. Spotkanie z krzyżem budzi w młodych ludziach pamięć o Bogu.

  Obecność symbolu ikony Matki Bożej biskup Cieślik związał z trudnymi wyzwaniami współczesności, stojącymi przed młodymi ludźmi. - Wy wszyscy stajecie wobec cierpienia. Samotność, brak sukcesu i rozczarowanie w życiu osobistym, trudności w odnalezieniu się w świecie dorosłych i w życiu zawodowym, rozejście się i żałoba, przemoc wojen i śmierć niewinnych - wymieniał. - Wiedzcie jednak, że w trudnych chwilach nie jesteście sami. Tak jak Janowi u stóp krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością. Chrystus prosi was z wysokości krzyża, byście wzięli Maryję do siebie.

  Na zakończenie spotkania młodzi przekazali bp. Pawłowi i ks. Andrzejowi Zaniewskiemu, organizatorowi peregrynacji, koszulki z emblematami ŚDM.

  W sobotę o godz. 12 zakończą się diecezjalne dni przy symbolach ŚDM. W skrzatuskim sanktuarium spotkają się młodzi oraz przedstawiciele ruchów i wspólnot. Symbole zostaną przekazane archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół