• facebook
 • rss
 • "Wierzę", a nie "już wiem"

  ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 22.04.2016 21:20

  W Koszalinie odbyło się IV Forum Charyzmatyczne.

  Na hali "Gwardii" zgromadziło się niemal 400 osób, nie tylko z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

  - Jestem tutaj dlatego, ponieważ największą radość w życiu przynosi mi wielbienie Boga. W moim życiu króluje Chrystus. Mam nadzieję, że dobrze przeżyję ten czas tutaj - dzieli się Anna Szmyt spod Gorzowa Wielkopolskiego.

  Organizatorzy, czyli koszalińska Szkoła Nowej Ewangelizacji, Odnowa w Duchu Świętym oraz Szkoła Maryi, zaproponowali uczestnikom temat "W mocy Słowa".

  Zaproszeni prelegenci to znani w Polsce duchowni, specjaliści z różnych dziedzin teologii: ks. dr Marek Dziewiecki, ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, ks. dr hab. Janusz Lemański, a także świeccy związani z ruchami charyzmatycznymi: Małgorzata Stuła-Topolska oraz Lidia i Zenon Kuflowie. Listę prelegentów otwiera bp Edward Dajczak.

  Forum charyzmatyczne to oczywiście nie tylko wykłady. Uczestnicy również wspólnie się modlą w duchu uwielbienia. Przez cały czas w specjalnie przygotowanym miejscu na hali trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest także możliwa spowiedź.

  Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie forum. W homilii, nawiązując do zaproponowanego tematu, zwrócił uwagę na znaczenie słowa Bożego w życiu ucznia Chrystusa.

  Bp Edward Dajczak podczas homilii   Bp Edward Dajczak podczas homilii ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość - Stajemy wobec misterium Bożego słowa. On prosi nas, abyśmy Mu uwierzyli, zaufali. Mówiąc do nas "Ja jestem Drogą", chce nam niejako powiedzieć: "Jeśli nie chcecie błądzić, wymyślać, słuchajcie mnie". Wierzyć to znaczy być posłusznym słowu, na nim się opierać - mówił biskup.

  - Także w tej grupie wcale nie jest przesadą apelować o większe zasłuchanie, o jeszcze większą uległość Bożemu słowu, o zgodę na to, że Bóg może nas zaskoczyć. Można łatwo ulec postawie, która wyraża się w stwierdzeniu "Już wiem". Kiedy idziemy na spotkanie z Bożym słowem, nie możemy iść z takim nastawieniem. Właściwy stan ducha to gotowość. Jesteśmy np. w różnych grupach, ruchach i czasami może nam się wydawać, że już wszystko wiemy, że wszystko musi się kręcić zgodnie z utartym schematem. Ale wtedy koniec wspólnoty jest bliski, bo przestaje ją kształtować Duch Święty - podkreślił bp Dajczak.

  Ordynariusz diecezji zauważył, że współczesny człowiek odchodzi od słuchania Bożego słowa. Jest przytłoczony mnogością różnego rodzaju "słowa" w postaci informacji, które docierają do niego z mediów i nie wie, czego i kogo ma słuchać. W konsekwencji przestaje być wrażliwy na sprawy wiary, nie zadaje sobie ostatecznych pytań. Bez Bożej perspektywy, zaczyna budować swój świat jedynie na miarę ludzką.

  - W wielu domach Pismo Święte nie jest codziennym pokarmem, który stawia się na stole. Biblia ma swoje miejsce raczej na półce - zauważył biskup, który podkreślił, że samo czytanie słowa Bożego nie wystarczy, aby można było mówić o zasłuchaniu w nie w duchu wiary. - Słowo, które nie staje się we mnie ciałem, jest jak informacja z książki albo z radia. Tak się nie słucha słowa Bożego. Okazuje się, że nie każde czytanie słowa musi być czytaniem posłusznym, czyli takim, przy którym pozwalam, aby czytane słowo wcielało się w moim życiu. Tylko to, co się wcieli, zostało przyjęte przez mój słuch, reszta to tylko brzmienie. Warto przypomnieć tu słowa Thomasa Mertona, który powiedział kiedyś: "Nie zrozumiesz od razu całego Pisma Świętego. Zrób jednak tak - kiedy usłyszysz jedno słowo, pozwól, by w tobie stało się życiem. Wtedy usłyszysz naprawdę Boga i to, co do ciebie mówi" (parafraza)

  Na koniec homilii biskup podzielił się krótkim świadectwem: - Wiele rzeczy nie wydarzyłoby się w moim życiu, nie byłbym w stanie ich wymyślić, gdyby nie słowo, które trafia do mnie co rano. Często przez cały dzień mam w kieszeni kartkę z zapisanym słowem z medytacji. W ciągu dnia zaglądam do niej i nieraz orientuję się, że już odszedłem od tego, co powiedział mi Pan. Dzięki temu mogę wrócić.

  Forum zakończyło się w niedzielę 24 kwietnia. Całość transmitowana była przez "Dobre Media". Na stronie www.dobremedia.org dostępne też będą poszczególne konferencje zaproszonych prelegentów.

  Zapraszamy do obejrzenia, dzięki "Dobrym Mediom":

  Konferencja ks. Piotra Kieniewicza (dźwięk pojawia się od 4 minuty i 22 sekundy)

  Co robisz ze Słowem? - ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC - IV Forum Charyzmatyczne w Koszalinie
  DobreMedia

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół