• facebook
 • rss
 • Rowerami do świętego

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 11.09.2016 09:34

  Od dekady pielgrzymi rowerowi z Jastrowia przybywają na Wrzosy, do miejsca uświęconego obecnością wyniesionego na ołtarze papieża.

  Leśna droga prowadzi ich nad brzeg jeziora, do papieskiego kamienia.

  - Trasę wyznacza szlak kajakowy, który przemierzał tuż przed wyborem na Stolicę Piotrową kard. Karol Wojtyła - mówi ks. Stanisław Łącki, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu.

  - Ta pielgrzymka to zachęta do wspominania świętego, ale również zaproszenie do podziwiania piękna przyrody stworzonej przez Boga - dodaje duszpasterz, który przejął organizowanie pielgrzymki po swoim poprzedniku, ks. Józefie Kwiecińskim. .

  O pobycie nad jeziorem św. Jana Pawła II przypomina niewielki płaski kamień i zawieszony nad drzewie krzyż z kajakowych wioseł. To cel pątników na rowerach. Po pokonaniu 18 km przy papieskim kamieniu uczestniczą we Mszy św. polowej i proszą o wstawiennictwo papieża.

  - To wyjątkowe miejsce. Naprawdę! Mieszkam w Jastrowiu, a zanim nie pojechałam pierwszy raz na tę pielgrzymkę, nawet nie wiedziałam, ze jest takie miejsce! Potem często zabierałam tu męża albo wnuczkę - mówi z przejęciem pani Danusia.

  - Często, kiedy tu jestem, czuję, że Ojciec Święty jest tuż obok nas. Dzisiaj, kiedy stawiałam na pomniku przywiezioną przez nas begonię, miałam wrażenie, że stoi tuż przy mnie. Często proszę go o wstawiennictwo na co dzień i wiem, że nigdy nie zawodzi - dodaje pątniczka, która nie opuściła ani jednego roku przy papieskim kamieniu.

  Wśród ponad 70 tegorocznych pielgrzymów byli pielgrzymi bardzo młodzi, ale i dojrzali wiekiem. Nie zabrakło też całych rodzin.

  - Jedziemy dopiero drugi raz, bo zwykle nie dawało się tego jakoś połączyć z obowiązkami zawodowymi. Dzisiaj tak szybko się żyje, że trudno wygospodarować nawet trochę czasu, żeby pobyć z rodziną. Tym bardziej się cieszymy, że mogliśmy ten piękny dzień spędzić razem - mówi pani Sylwia, której w pielgrzymowaniu towarzyszył mąż, córka i teściowie.

  Po Mszy św. i posiłku w stanicy harcerskiej „Wrzosy” pielgrzymi już w małych grupach wrócili rowerami do Jastrowia.

  Oprócz jesiennej pielgrzymki, papieski szlak rowerzyści z Jastrowia pokonują również w maju. Wiosną głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta. Wtedy również do kamienia płyną kajakarze.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół