• facebook
 • rss
 • Nagrody "Ubi Caritas" przyznane

  red.

  dodane 05.10.2016 15:37

  Statuetkę od Caritas Polska otrzymała m.in. Maria Szypszak, wieloletnia działaczka na rzecz potrzebujących w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

  Caritas Polska po raz 15. przyznała nagrody "Ubi Caritas" osobom, które wyróżniają wrażliwość na potrzeby ubogich w Polsce i czynny udział w dziełach charytatywnych.

  Uroczysta gala odbyła się 1 października w Warszawie. Oprócz katolickiej Caritas swoje nagrody wręczyły także bratnie, charytatywne organizacje ekumeniczne - prawosławna Eleos i ewangelicka Diakonia.

  Spośród osób działających w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nagrodą "Ubi Caritas" uhonorowano Marię Szypszak, która od ponad 30 lat aktywnie angażuje się na rzecz najbardziej potrzebujących.

  Nagroda przyznawana jest w następujących kategoriach: darczyńca, świadectwo, współpraca. Maria Szypszak została nagrodzona w kategorii "świadectwo". Przyznano także nagrody specjalne dyrektora Caritas Polska. Jedną z laureatek została znana dziennikarka telewizyjna Elżbieta Jaworowicz.

  W uzasadnieniu przyznania nagrody Marii Szypszak czytamy: "Jej postawa jest godna uznania ze względu na wytrwałość, bezinteresowność oraz ofiarność w niesieniu służby drugiemu człowiekowi. Pomoc niesiona przez Panią Marię na rzecz Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej jest nieoceniona. Pani Maria m.in. zajmowała się przyjmowaniem osób potrzebujących pomocy we Wspólnocie Dzieci Łaski Bożej, pracowała w koszalińskim Domu Samotnej Matki Caritas. Przez ponad 5 lat (1995-2000) Pani Maria prowadziła akcję "Koza żywicielka", której celem było niesienie pomocy materialnej rodzinom znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Od 2010 roku Pani Maria współpracuje z Fundacją Charytatywną im. Biskupa Czesława Domina, pełniąc posługę także wśród więźniów".

  Z Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej nagrody otrzymały również: Anna Maroszek z firmy DB Schenker nominowana w kategorii „Darczyńca” oraz Wioletta Molenda, prezes Parafialnego Zespołu Caritas w Parafii Ducha Św. w Koszalinie oraz opiekun Szkolnego Koła Caritas w Koszalinie, nominowana w kategorii „Współpraca”.

  Za pośrednictwem łącz telewizyjnych Gali towarzyszyły osoby, które otrzymują wsparcie od Caritas. Uczestnicy uroczystości ujrzeli ich historie oraz apel o pokój przesłany do Polski z Caritas Aleppo. Specjalne miejsce poświęcone zostało nauczaniu papieża Franciszka dotyczącemu miłosierdzia. Galę poprowadził prezenter TVP1 Marek Zając, a uświetniła ją recitalem Stanisława Celińska.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół