• facebook
 • rss
 • Akatyst dla jedności

  ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

  dodane 21.01.2017 22:00

  Nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się także na Świętej Górze Polanowskiej. W modlitwie wzięło udział ok. 50 osób.

  Spotkaniu 21 stycznia przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. Oprócz gospodarza miejsca, o. Janusza Jędryszka, franciszkanina, w sanktuarium z wiernymi różnych obrządków modlili się: ks. prof. Janusz Bujak - diecezjalny referent ds. ekumenizmu, ks. Dominik Gzieło - proboszcz parafii polskokatolickiej w Bukowie Morskim oraz ks. Mikołaj Lewczuk - proboszcz parafii prawosławnej w Koszalinie.

  Tradycyjnie, w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w sanktuarium na Świętej Górze Polanowskiej odśpiewany został Akatyst, czyli hymn liturgiczny, w tym przypadku ku czci Matki Bożej, pochodzący z tradycji wschodniej. Akatyst wykonywała grupa z Lęborka i z Trójmiasta.

  Bp Krzysztof Zadarko przypomniał, że Akatystu nie należy traktować jako wybitnego i wyjątkowego eksponatu historycznego, ponieważ przede wszystkim jest on modlitwą.

  - Jest wyrazem śpiewającej duszy, która dostrzega obecność tej wyjątkowej postaci, jaką jest Matka Najświętsza. Jest próbą wyśpiewania niezgłębionej tajemnicy Boga, który objawił się w historii - powiedział biskup.

  Temat historii był też głównym wątkiem homilii biskupa. Nawiązując do hasła przewidzianego na kolejny dzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którym jest zdanie: "Oto wszystko czynię nowe" (Ap 21, 5), biskup zachęcał, aby historii nie traktować jedynie jako zbioru konkretnych wydarzeń, faktów, ale jako "miejsce" objawiania się Boga. Tylko w ten sposób na fakty związane z podziałem w łonie chrześcijaństwa można spojrzeć tak, aby je dzisiaj spróbować przezwyciężyć.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół