• facebook
 • rss
 • Pasyjne śpiewy medyków

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 02.04.2017 09:05

  Koncertują w naszych świątyniach od 2009 r. Od czterech lat Pomorskie Tournée Chóru Uniwersytetu Medycznego z Poznania to muzyczne zaproszenie do refleksji nad męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Pańskim.

  W tym roku muzyczną ucztę chórzyści przygotowali dla mieszkańców Białogardu, Koszalina i Kołobrzegu.

  - To muzyczne zaproszenie do zatrzymania się na chwilę, do zasłuchania i przygotowania do nadchodzących świąt Zmartwychwstania Pańskiego - przyznaje prof. Przemysław Pałka, dyrygent i dyrektor artystyczny chóru medyków.

  Każdego roku odwiedzając pomorskie świątynie zespół złożony z przyszłych lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów odkrywa przed słuchaczami bogactwo muzyki pasyjnej.

  - Jest to temat pięknie podejmowany przez rozmaitych kompozytorów na przestrzeni wieków, także współczesnych, zatem repertuar jest szeroki i bogaty. To utwory niezwykle refleksyjne, poruszające, ale i takie, w których brzmi już zmartwychwstanie. Obok „Lacrimosy” Mozarta, której wykonanie dedykujemy św. Janowi Pawłowi II przypominając kolejną rocznicę śmierci papieża, zabrzmi również „In Paradisum” - niezwykle pogodny fragment innego Requiem, Gabriela Fauré - dodaje dyrygent.

  Chór Uniwesytetu Medycznego
  Fragment koncertu medyków w białogardzkim kościele Mariackim.
  Karolina Pawłowska
  - Muzyka wielkiego postu jest tak barwna: od średniowiecznych lamentacji po współczesne utwory, całe morze różnych form. Jest piękniejsza, delikatniejsza, bardziej poruszająca, bo dotyka tego, co jest najważniejsze dla chrześcijanina: zmartwychwstania Pańskiego. Koncerty pasyjne, na które zapraszamy to swego rodzaju rekolekcje muzyczne, w które warto się zasłuchać - zauważa Paweł Mielcarek, organizator koncertów medyków na Pomorzu i zaprasza już na przyszły rok, na jubileuszowe tournée i szykowaną niespodziankę.

  - Medycy przygotują ją wspólnie z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej. Będzie to wielkie oratorium. Jakie to dzieło muzyczne zaprezentuje nam Chór Uniwersytetu Medycznego z Poznania jeszcze nie zdradzę, ale zapewniam, że warto będzie wybrać się na ich koncerty - dodaje.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół