• facebook
 • rss
 • Adoracja to głębokie spotkanie z Chrystusem

  Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

  dodane 14.04.2017 01:51

  Wielki Czwartek zgromadził diecezjan na Mszy Wieczerzy Pańskiej.

  W koszalińskiej katedrze przewodniczył jej ordynariusz diecezji bp Edward Dajczak. Obecny był także bp senior Tadeusz Werno. Wielkoczwartkowa liturgia stała się okazją do złożenia życzeń kapłanom zgromadzonym przy ołtarzu.

  W homilii bp Dajczak podjął temat osobistego spotkania z Jezusem, które umacnia wiarę i daje siłę do przeciwstawienia się światowym tendencjom. Z goryczą powiedział o zdumiewającym postępie techniki, która, niestety, staje na przeszkodzie do rozwoju człowieka w sferze ducha.

  - Jesteśmy ludźmi, którzy są zanurzeni w biegu życia. Radzimy sobie ze wszystkim. Wydaje nam się, że niemal wszystko jest w naszych rękach. Tworzymy wszystko, co nam w tym świecie umila czas, co jest przyjemne, jest piękne. Rozwój techniki jest oszałamiający. Wymyka nam się tylko Bóg. Nie jesteśmy w stanie nim sterować. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać jego miłości. I to jest powód również odrzucenia, ponieważ ta miłość, która przenika nasze serca nie może nie sięgać naszej codzienności - powiedział bp Dajczak.

  Jako odpowiedź na świat zapominający o Bogu, biskup Dajczak wskazał na wartość Eucharystii. Nie tylko tej sprawowanej przy ołtarzu w niedzielę lub w dni powszednie, ale także tej w postaci Najświętszego Sakramentu dostępnego do adorowania w świątyniach diecezji.

  Biskup złożył osobiste świadectwo adoracji, której doświadczył podczas wielu tygodni pobytu w szpitalu, przeżywanej nie bezpośrednio, ale on-line, za pośrednictwem internetu. Zaświadczył, że były to dla niego długie nocne godziny bardzo głębokiej modlitwy, prawdziwego spotkania z Bogiem. Zachęcał do takiej formy w przekonaniu, że w ten sposób nawiązany kontakt z Bogiem doprowadzi wierzącego do rzeczywistej kaplicy, gdzie wystawiony jest Najświętszy Sakrament.

  Wielkoczwartkową refleksję pasterz diecezji zalecał skierować ku rachunkowi sumienia z uczestnictwa w tej formie katolickiej pobożności.

  Po homilii bp Dajczak zdjął ornat i przepasany białym płótnem umył nogi 12 mężczyznom, przedstawicielom wspólnoty Kościoła.

  Po zakończeniu wielkoczwartkowej celebracji koszalinianie adorowali w ciemnicy Najświętszy Sakrament do północy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół