• facebook
 • rss
 • Ćwierć tysiąca na ćwierćwiecze

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 12.06.2017 14:29

  Z roku na rok biegaczy, którym patronuje św. Jan Paweł II przybywa. W jubileuszowej edycji na trasę karlińskiego biegu wyruszyło ich ponad ćwierć tysiąca.

  Na przestrzeni lat impreza z lokalnego biegu, który był hołdem dla Jana Pawła II po jego wizycie w Koszalinie w 1991 r. rozrosła się do poważnego wydarzenia sportowego. Wprawdzie po­mysł na sportowe wspominanie Jana Pawła II zrodził się w Koszalinie, ale od 18 lat Bieg Papieski nieod­łącznie kojarzy się z Karlinem. To tutaj przybiegają biegacze z całego świata po pokonaniu 15-kilometrowej trasy, która zaczyna się w Domacynie, u stóp Matki Bożej.

  Tradycyjnie zmagania sportowe poprzedza polowa Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. On też udzielił błogosławieństwa biegaczom i dał sygnał do startu XXV Biegu Papieskiego.

  W tym roku triumfowali lekkoatleci z Ukrainy. Na karlińskim stadionie pierwszy był Sergii Okseniuk z czasem 47:03. Tuż za nim linię mety przebiegli Siruk Dmitro i Mykola Iukhymchuk. Także wśród pań dwa pierwsze miejsca wywalczyły Ukrainki: Olga Skrydak i Maryna Nemchenko, trzecie zaś przypadło Białorusince, Katsiarynie Ptashuk.

  Nagrody otrzymały również czołowe trójki w kategoriach wiekowych, najszybsi mieszkańcy Karlina oraz zawodnicy niepełnosprawni.

  Wielu z biegaczy podkreśla jednak, że w tym biegu nie tylko o nagrody chodzi. Przyciąga ich tu postać patrona.

  Jolanta i Mirosław Brzescy przekroczyli linię mety trzymając się za ręce. Zawsze tak zgodnie kończą biegi. - No chyba, że to maraton. Ja takich długich dystansów nie biegam - śmieje się pani Jolanta. Przyznają, że bieganie, oprócz tego, że pomaga w dbaniu o kondycje, ma jeszcze jedną zaletę: pozwala im spędzać czas razem. I odkrywać nowe miejsca.

  - Jesteśmy z Radomia, wakacje spędzamy nad morzem. Usłyszeliśmy o biegu dla św. Jana Pawła II i bardzo chcieliśmy wziąć w nim udział - opowiadają i zapałem zapewniają: - Nic nie wiedzieliśmy o Domacynie, o tej pięknej figurze Matki Boskiej, cieszymy się więc, że mogliśmy ją zobaczyć, pomodlić się , uczestniczyć w pięknej Mszy św. Na pewno wrócimy na ten bieg i… przywieziemy znajomych.  

  Warto zauważyć, że najstarszy uczestnik biegu to od lat biegający w Karlinie Marian Bartnik - 1931 rocznik urodzenia!

  Najmłodszą uczestniczką biegu głównego była zaś roczna Nikola, która trasę przebiegała, a właśnie przejechała w wózku pchanym przez tatę.

  Bieg główny poprzedziły zmagania dzieci i młodzieży. Na karlińskim stadionie nawet przedszkolaki walczyły o medale. Biegali także samorządowcy i - po raz pierwszy w tym roku - seniorzy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół