• facebook
 • rss
 • Można więcej

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 06.07.2017 08:02

  Oświetlone boisko na gminnym stadionie, zajęcia artystyczne dla osób niepełnosprawnych czy propagowanie zdrowego gotowania to tylko niektóre z projektów, które zostaną zrealizowane w powiecie sławieńskim dzięki programowi Działaj Lokalnie.

  Na Stacji Darłowskiego Centrum Wolontariatu uroczyście wręczono granty X edycji Działaj Lokalnie, programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu realizowane mogą być niezwykłe projekty wzmacniające lokalny kapitał społeczny.

  - Celem programu jest odnalezienie i zmotywowanie do działania lokalnych liderów, którzy z zapałem i werwą najpierw wymyślą projekt, potem go zrealizują. Projekt ten ma być realizacją dobra wspólnego, a to, czym ono jest pokazują napływające na konkurs projekty - mówi Joanna Witkowska, prezes Darłowskiego Centrum Wolontariatu, które jest ośrodkiem ,,Działaj Lokalnie”.

  To przede wszystkim szansa na zrobienie czegoś ciekawego czy pożytecznego. Dzięki pieniądzom z programu Ochotnicza Straż Pożarna w Cisowie będzie prowadzić Akademię Pierwszej Pomocy, w Dobiesławiu powstanie „Zielona klasa” a podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego staną się niezwykłymi artystami.

  - Dzięki temu grantowi nasi podopieczni oraz ich opiekunowie, rodzice i rodzeństwo zostaną malarzami i rzeźbiarzami. Będziemy rozwijać pasje plastyczne, chodzić do prawdziwej pracowni ceramicznej, kupimy sztalugi. W rozwijaniu talentów będą nam pomagać lokalni artyści - wyjaśnia Katarzyna Tochaj ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół na Terenie Ziemi Darłowskiej i Gmin Ościennych.

  Za otrzymane z programu ponad 4 tys. zł w Żukowie zrealizowany zostanie projekt „Posłuchaj wnusiu”.

  - Gromadzimy wspomnienia pierwszych powojennych osadników, ale też szukamy ludzi, którzy mieszkali tu przed wojną. Dzieci będą miały warsztaty dziennikarsko-pisarskie, będą spisywać te wspomnienia i wydamy książkę - wyjaśnia Karolina Kądziołka ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Żukowo, Łętowo, Brzeście „Mała Ojczyzna”. Przyznaje, że program to doskonały sposób na ożywienie lokalnej społeczności.

  - To metoda na to, żeby zrobić coś ciekawego na swoim podwórku. Potrzeba tylko trochę wyobraźni i dobry pomysł, który można dzięki grantowi zrealizować - dodaje.

  Projekt zgłoszony przez strażaków ze Starego Krakowa propaguje ruch i zdrowe odżywianie. Ale jego głównym celem jest integracja mieszkańców wsi.

  - To kontynuacja ubiegłorocznego projektu, w którym stawialiśmy na kajaki i rowery. W tym roku będą rajdy nordick walking oraz zdrowe gotowanie. Integrujemy ludzi wokół tego, co i tak robią, ale chcemy pokazać, że można robić to razem - mówi o. Rafał Dudek, benedyktyn i strażak-ochotnik.

  - Chodziło o to, żeby poprzez te projekty wyciągać całe rodziny z domów, pokazywać im inne pomysły na spędzanie wolnego czasu niż grillowanie w przydomowym ogródku. Teraz pokażemy dodatkowo, że grillowanie może być też nieco zdrowsze - dodaje i podkreśla, że zrealizowane projekty już przynoszą owoce.

  - Te kilka tysięcy na jeden projekt staje się impulsem do działania i rodzi się wiele dobra. Udało nam się zrealizować kilka dodatkowych imprez, rozpocząć remont drogi dojazdowej do kościoła, zorganizować grupę 20 wolontariuszy - przyznaje o. Dudek.

  Dofinansowanie otrzymały także projekty „Świerkowy zakątek zdrowia i rekreacji” w Słowinie, Korliński plac rekreacyjny - miejsce spotkań, projekt „Zdrowo i Sportowo” samorządu uczniowskiego Zespołu Szkół Morskich, „Zapobiegaj! Nie zabijaj!” Stowarzyszenia My3.Koty i Psy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół