• facebook
 • rss
 • 1000 uśmiechów

  Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

  dodane 04.08.2017 10:50

  Caritas rozpoczęła dziewiątą doroczną kampanię "Tornister pełen uśmiechów". Wyprawkę szkolną otrzyma niebawem 1000 uczniów z naszej diecezji. To nadal potrzebne wsparcie dla rodzin z potomstwem w wieku szkolnym.

  W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w tegoroczną akcję "Tornister pełen uśmiechów" włączyło się 40 parafii.

  - Diecezjalna Caritas już uruchomiła akcję skierowaną do rodzin wielodzietnych i ubogich. Pamiętamy o nich przed rozpoczęciem zbliżającego się roku szkolnego - powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. - W tym roku przygotowaliśmy ponad 1000 tornistrów, ponieważ tak się kształtuje zapotrzebowanie w diecezji.

  Tornistry zostały dostarczone do wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas. Obecnie czekają na ofiarodawców, którzy zapełnią je artykułami szkolnymi: zeszytami, wyposażonymi piórnikami, akcesoriami papierniczymi.

  Akcja dotrze do więcej niż 1000 dzieci. Wiele PZC dodatkowo przeprowadza zbiórkę artykułów szkolnych do koszy wystawionych w kościołach. To m.in. sposób na pomoc tym uczniom, którzy posiadają tornistry, ale brakuje im części wyposażenia. Ponadto są darczyńcy, którzy sami kompletują wyprawkę wraz z tornistrem. W kampanię włączą się również ofiarodawcy instytucjonalni.

  Dyrektor Caritas zauważa, że wciąż są dzieci, które są pokrzywdzone z powodu biedy. - Łatwo jest zwolnić się z pomagania, zasłaniając się wsparciem dla rodzin, jakie wynika z programu 500+ - przestrzega. - Ale zanim to wyrównywanie szans edukacyjnych w polskich rodzinach nastąpi, musi jeszcze minąć dużo czasu. Wciąż napływają do nas wnioski o taką pomoc.

  - Trzeba też pamiętać, że wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego to nie tylko kwestia zakupu tornistra i przyborów, ale też butów, odzieży, kurtek czy nawet biurka - dodaje ks. Roda. - Dzieci to nie dorośli, bywa że szybko niszczą ubrania. A to, że dzieci czasem marzą np. o nowych butach, bo w starych chodzą któryś rok z kolei, wiemy z akcji "Pusta Choinka", kiedy same wypisują na kartkach, o czym marzą najbardziej.

  Osoby, które chciałyby zgłosić rodzinę do programu "Tornister pełen uśmiechów" powinny skontaktować się z wolontariuszami Caritas działającymi w odpowiedniej parafii, ewentualnie bezpośrednio z sekretariatem Caritas w Koszalinie.

  Od kilku lat trwania kampanii "Tornister pełen uśmiechów" w naszej diecezji Caritas przekazała dzieciom i młodzieży ponad 5 tys. wyposażonych tornistrów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół