• facebook
 • rss
 • Fajnie mieć rodzeństwo

  Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

  dodane 21.09.2017 09:15

  W założeniu spotykają się raz w tygodniu, rozmawiają, bawią się, odrabiają lekcje. W praktyce często budują relacje na lata, tworząc więzi niemal rodzinne. W Szczecinku ruszyła kolejna edycja programu „Starszy brat, starsza siostra”.

  Od 27 lat szczecinecki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza młodzież, by zaangażowała się w pomoc młodszym kolegom i koleżankom. Zadaniem „starszego brata” i „starszej siostry” jest nie tylko pomoc w nauce, ale też wsparcie w trudnych chwilach, podpowiadanie jak rozwiązywać problemy, uczenie spędzania wolnego czasu, a także dawania dziecku poczucia bezpieczeństwa. Mali uczestnicy programu typowani są spośród rodzin, które podlegają opiece MOPS-u.

  - Mamy w programie dzieci z bardzo różnych rodzin. Starsi koledzy mają więc za zadanie nie tylko pomagać w odrabianiu lekcji czy bawić się z dziećmi, ale stać się wzorem do naśladowania, kimś, na kim można polegać, komu można zwierzyć się i zwyczajnie porozmawiać - mówi Agnieszki Piskozub-Rynkiewicz, konsultant ds. animacji społecznej szczecineckiego MOPS, a zarazem koordynator programu „Starszy brat, starsza siostra”.

  Każdego wolontariusza przed przystąpieniem do projektu czeka intensywne szkolenie.
  - Trochę się obawiam, bo nie wiem jeszcze, jak mogłabym pomagać dzieciom, ale myślę, że szkolenie dobrze nas przygotuje - mówi Natalia Serafin, jedna z ponad dwudziestki młodych ludzi, którzy zgłosili się do tegorocznej edycji programu.

  - Były lata, że mieliśmy po sto par rocznie. Teraz jest ich zdecydowanie mniej, ale to wynika także z tego, że młodzież ma coraz więcej obowiązków w szkole i zdecydowanie więcej czasu poświęca na naukę niż kilka lat temu. Jest im trochę trudniej zaofiarować tyle czasu - przyznaje Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz.

  W trakcie szkolenia przyszli wolontariusze sprawdzą, czy nadają się na „starsze rodzeństwo”. Bo tu ważne jest, by nie przerwać współpracy w ciągu roku. Przyszły uczestnik musi mieć świadomość, że bierze na siebie dużą odpowiedzialność.

  - Młodzi ludzie w większości są wrażliwi i nieobojętni. Nawet, jeśli na pozór tego nie okazują. Trzeba ich tylko zachęcić, podpowiedzieć i dobrze sprzedać jakiś temat, żeby się w niego całym sercem zaangażowali - mówi Karolina Pawluś.

  Kontrakt podpisywany jest na czas roku szkolnego. Ale bardzo wiele par decyduje się kontynuować współpracę.

  Klaudia Marzec jest wolontariuszem po raz 6.

  - Ostatnie pięć lat pracowałam z jedną podopieczną, ale Ania już wyrosła z programu i pora dla nas obu na nowe wyzwania - mówi wolontariuszka.

  Jak przyznaje także ona bardzo dużo zyskała na programie.

  - Byłam zamknięta w sobie i nieśmiała, nie potrafiłam się otwierać na ludzi. Wolontariat zmienił mnie nie do poznania. Program świetnie otwiera ludzi, zawiera się cudowne przyjaźnie, zarówno z dziećmi, jak i innymi wolontariuszami. Ale to też dobry sposób, żeby stawiać sobie nowe wyzwania i podnosić poprzeczkę - zaprasza.

  Kolejne spotkania wolontariuszy będą odbywać się w każdy wtorek i środę od 16.30 do  19.00 w MOPS.

  Program „Starszy Brat, starsza siostra” od ponad stu lat spiera dzieci na całym świecie. Szczecinek jest prekursorem programu w Polsce. Dzisiaj program jest wzorem dla wielu innych wolontariuszy w kraju.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół