W przepiękny świat chorału gregoriańskiego zabrała słuchaczy Schola Cantorum Gymevensis. Chór z Gniewu zaśpiewał w koszalińskiej katedrze.
Choć występują w biało-brązowych zakonnych strojach przepasanych sznurem, członkowie scholi to ludzie świeccy.
- W chwili powstania był jednym z pierwszych amatorskich chórów gregoriańskich w Polsce. Od początku swojego istnienia skupiał przedstawicieli różnych zawodów: inżynierów, nauczycieli, uczniów, późniejszych kleryków. Jesteśmy tylko amatorami tego śpiewu - mówi Eligiusz Machlus, kantor, który od kilku lat prowadzi chór.
Schola Cantorum Gymevensis powstała w Gniewie w styczniu 1991 r. z inicjatywy Jarosława Struczyńskiego i Augustyna Rąbały. Chór wykonuje chorał gregoriański w oryginalnym przekładzie, zgodnie z liturgią kościoła katolickiego, ściśle przestrzegając wymagań dotyczących tego śpiewu. Jak sami przyznają na swoim profilu fejsbukowym: "ta muzyka wciąga nas w głąb, gdzie kołysze w skupieniu i pokoju, i gdzie odnajdujemy Boga”.
Występ w koszalińskiej katedrze był częścią Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Domino. Karolina Pawłowska /Foto Gość Przez ponad ćwierć wieku istnienia Schola Cantorum Gymevensis dała ponad 1000 koncertów. Występowała we Francji w Limoges, dwa razy w Niemczech w Ansbach, w Reinfeld i w Lubece, a także w Portugalii. Każdy z tych występów to nie tylko koncert, ale także zaproszenie do poznawania historii chorału gregoriańskiego. Chór ma na swoim koncie także kilka wydawnictw, w tym Gregorian Angels, która zdobyła tytuł złotej płyty.
- Chorał gregoriański dzisiaj staje się w pewnym sensie znów modny. My odtwarzamy tę historię, staramy się budować ją na nowo. Staramy się wyciągać z tego śpiewu to, co najpiękniejsze i dzielić się tym ze słuchaczami. Niewątpliwie należy ten śpiew do skarbów kulturowych Europy, więc tym bardziej trzeba go poznawać i pielęgnować - mówi Eligiusz Machlus i dodaje odwołując się do benedyktyńskiej reguły:
- Pamiętajmy zawsze, co mówi prorok: „Służcie Panu w bojaźni” i znowu: „Śpiewajcie rozumnie” oraz „Będę Ci śpiewał wobec aniołów”.
Chór Schola Cantorum Gymevensis był gościem Festiwalu Pieśni Cantate Domino im. św. Jana Pawła II. Jego występ w koszalińskiej katedrze zakończył pierwszy dzień przesłuchań finalistów. Drugi dzień zmagań również zakończy koncert. Podczas wielkiej gali festiwalowej wystąpi Zespół Fisheclectic. Koncert odbędzie się w sali widowiskowej Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Początek o godz. 16.