Nowy numer 11/2024 Archiwum

Odszedł odnowiciel konkatedry

W środę 14 marca wieczorem odszedł do domu Ojca ks. prałat Józef Słomski.

Starsi kołobrzeżanie pamiętają powolne wskrzeszanie kolegiaty i proboszcza, który w kasku na rusztowaniach sprawdzał każdą cegłę, wszystkiego doglądał. Pamiętają go również pokolenia parafian, którym przez 36 lat duszpasterzował w odzyskanej i odbudowanej z ruin świątyni. Nie bez powodu i z dużą dawką sympatii, kołobrzeżanie nazywali go odnowicielem konkatedry, doceniając wkładane w to dzieło siły i troskę kapłana. Także potem, na zasłużonej emeryturze, w miarę możliwości służył nadal, pozostając w pobliżu ukochanej świątyni, w Domu Księży Emerytów.

Tym trudniej sobie wyobrazić Kołobrzeg bez ks. prałata Józefa Słomskiego. Wiadomość o tym, że odszedł do Domu Ojca dotarła dzisiaj wieczorem.

Urodził się 10 lipca 1932 r. w Żurowej, niewielkiej miejscowości koło Tarnowa. Wykształcenie zdobywał w Niższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Bruczkowie, w Górnej Grupie i Pieniężnie. Kontynuował naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wielkopolskim. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 r. z rąk biskupa Teodora Benscha, ordynariusza gorzowskiego.

Pierwszą placówką duszpasterską był Świebodzin, potem parafia katedralna w Gorzowie Wielkopolskim. W 1963 r. został wydelegowany do tworzenia i prowadzenia nowopowstałej parafii Matki Bożej Różańcowej w Kępicach. Tam dał się poznać jako organizator i gospodarz. Udało mu się wtedy odzyskać z rąk PRL-owskich władz zabytkowy kościół w pobliskim Osowie.Tam też bp Ignacy Jeż zobaczył w nim właściwego człowieka do odzyskania i podniesienia z ruin kołobrzeskiej konkatedry.

Po przekazaniu zabytku przez władze państwowe już pod koniec maja 1974 r. przystąpił do pierwszych prac porządkowych, a następnie rozpoczął odbudowę konkatedry.
W 1980 r. został ustanowiony administratorem parafii Wniebowzięcia NMP przy konkatedrze w Kołobrzegu.

W dowód uznania 24 czerwca 1984 r. papież Jan Paweł II podniósł go do godności Kapelana Ojca Świętego. W 1992 r. został obdarzony tytułem Honorowego Prałata Ojca Świętego.

Za osobisty wkład i nadzór nad pracami budowlanymi przy bazylice został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki okolicznościowym medalem konserwatorskim „Mecenasom i Opiekunom Zabytków”. 22 października 2000 r. na uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 1000-lecia utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W kolejnym roku otrzymał tytuł "Zasłużonego dla miasta Kołobrzegu”. Jest także honorowym obywatelem tego miasta. 

W 2008 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę, ale pozostał wierny kołobrzeżanom i miastu. Zamieszkał w Domu Księży Emerytów, posługując duszpastersko w miarę, jak pozwalało mu zdrowie.

Zmarł 14 marca o godz. 21.43.

Uroczystości pogrzebowe

Piątek, 16 marca

Godz. 18 – Msza św. ze Wspólnotą Kapłańską Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu w kościele rektoralnym DKE pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (tzw. mały kościół nad rzeką). Po Mszy św. czuwanie modlitewne przy trumnie przez całą noc. 

Sobota, 17 marca

Godz. 8 – eksporta trumny z kościoła rektoralnego DKE do Bazyliki Mariackiej w Kołobrzegu

Godz. 11 – Msza św. pogrzebowa – Bazylika Mariacka w Kołobrzegu

Polecajmy zmarłego kapłana Miłosierdziu Bożemu…

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy