Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ekstremalne Drogi Krzyżowe

Nocne nabożeństwa, wymagające od uczestników determinacji i ogromnych nakładów sił, od lat cieszą się niemałym zainteresowaniem. W nadmorskiej diecezji trasy wiodą też wzdłuż brzegu Bałtyku.

Zupełnie inaczej brzmi szum marcowego morza, kiedy ma się już wiele kilometrów w nogach, a przed oczami tylko ciemność rozpraszaną światłem czołówki. Zupełnie inaczej wita się też wschodzące nad ranem słońce.

– Ubiegłoroczna trasa Po Klifie była wydarzeniem trochę eksperymentalnym. Mieliśmy sporo obaw, czy się uda, czy ludzie się nie przestraszą połączenia nocy i morskiego żywiołu. Okazało się, że wrażenia uczestników przerosły nasze oczekiwania. Dostawaliśmy piękne świadectwa. Bliskość żywiołu potęgowała doświadczenia, ale też w wielu wypadkach dodawała siły – przyznaje Janusz Wiktor, propagator idei EDK w Słupsku, zapraszając, by i w tym roku udać się z nimi na ekstremalne nabożeństwo odprawiane w drodze.

Zainteresowanie tym sposobem modlitwy zaowocowało pewnymi modyfikacjami. W tym roku ekstremalni pątnicy, którzy wyjdą 31 marca z kościoła Najświętszego Serca Jezusowego mają w Słupsku do wyboru cztery trasy.

Trasa "Ku Bogu i bliźniemu", której patronuje bł. kard. Stefan Wyszyński to 45-kilometrowa pętla. Początek i koniec ma w kościele parafialnym. Prowadząca po klifie „Z Serca do Zbawiciela” droga między Słupskiem a usteckim kościołem Najświętszego Zbawiciela ma trzy warianty.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe   W Słupsku EDK zaplanowano na ostatni dzień marca. materiały prasowe

Ci, którzy nie do końca ufają swoim siłom, mogą się powierzyć św. Faustynie, która udowodniła, że nawet to, co słabe i kruche w oczach świata, może dokonać wielkich rzeczy i wybrać się w 30-kilometrowy marsz. Nieco odważniejszych poprowadzi przez 40 km św. Jan Paweł II. Trasa z wyniesionym na ołtarze męczennikiem bł. ks. Jerzym Popiełuszką może zaś porządnie zaboleć, bo to 50 km nocnego marszu.

– Ci patroni zawsze nam towarzyszyli, ale teraz coraz mocniej ich akcentujemy. Także dlatego, że my, ekstremalni, chcemy dawać świadectwo tym, którzy nas obserwują, że w całym tym wydarzeniu chodzi o doświadczenie duchowe, nie o wyczyny sportowe – dodaje W. Janusz.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe   Ekstremalni pątnicy wyruszą z Koszalina 24 marca. Koszalin.EDK

Trzy trasy, w tym jedną również wiodącą morskim brzegiem, mają do wyboru także uczestnicy koszalińskiej EDK. Wyruszą z katedry tydzień wcześniej, 24 marca.

Trasa niebieska pod patronatem św. Michała Archanioła liczy 47 km, trasa czerwona (św. Ignacego Loyoli) – 44 km, zaś trasa zielona (św. Piotra), z której część przebiega nad morskim brzegiem – 49 km.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe w naszej diecezji odbędą się nie tylko nad morzem. 

Z Piły wiodą trzy trasy. Niebieskiej patronuje bł. Piotr Frassati, zielonej – św. Jan Paweł II, a czerwonej – św. Maksymilian Kolbe. Wszystkie wychodzą 24 marca o godz. 20 z kościoła Miłosierdzia Bożego. Ich celem jest sanktuarium w Skrzatuszu, choć nie prowadzi do niego prosta droga. To 45 km i 46 km przez ciemne, ciche i w większości oddalone od cywilizacji miejsca.

24 marca na EDK wybiorą się również pątnicy z Trzcianki. Z kościoła św. Jana Chrzciciela o godz. 21 rozpoczną swoją wędrówkę do Skrzatusza. Tra

Szczecinek wyruszy 31 marca z kościoła Mariackiego o godz. 18. Trasa Proroka Eliasza to 41-kilometrowa pętla.

W tym samym terminie, 31 marca o godz. 18, rozpocznie się nabożeństwo, którego trasa prowadzi z kościoła św. Alberta w Bornem Sulinowie, a kończy się 50 km dalej, w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej EDK oraz facebookowych profilach EDK Koszalin i EDK Słupsk EDK Piła EDK Szczecinek EDK Borne Sulinowo 

Jeśli w waszej parafii także zaplanowane są podobne przedsięwzięcia, poinformujcie nas o tym - przekażemy innym.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy