Już po raz kolejny Duszpasterstwo Akademickie i Akademia Pomorska w Słupsku organizują warsztaty komunikacyjne.
Niby mówimy tym samym językiem, a jednak często zupełnie się nie rozumiemy. Problem ten zachodzi często na linii rodzice – dziecko, nauczyciel – uczeń. Tak naprawdę może dotyczyć każdej relacji międzyludzkiej. – Dlatego temat komunikacji jest bardzo ważny i warto się nad nim zastanawiać – mówi o. Piotr Włodyga. – W ubiegłym roku mieliśmy wiele pozytywnych głosów odnośnie do tych warsztatów, także od rodziców – mówi ks. Tomasz Roda, duszpasterz akademicki.
Po zeszłorocznym cyklu, który cieszył się sporym zainteresowaniem, ks. Roda do poprowadzenia spotkań jeszcze raz zaprosił o. Włodygę. Jest on benedyktynem tworzącym nową wspólnotę monastyczną w Starym Krakowie k. Darłowa, a także trenerem komunikacji.
– W ubiegłym roku zajmowaliśmy się swego rodzaju anatomią komunikacji, tzn. z jakich ona się składa części i jak przebiega. Tym razem pochylimy się nad stylami komunikacji, czyli czymś na kształt postaw komunikacyjnych. Okazuje się, że człowiek, aby jego relacja z drugim nabrała charakteru komunikacyjnego, tworzy maski. Zastanowimy się, jakie maski wkładamy wtedy, kiedy wchodzimy w relację z drugim człowiekiem. Spróbujemy zrozumieć, skąd te maski się biorą i jaką mają anatomię, w czym pomagają, a w czym przeszkadzają – tłumaczy o. Piotr. – Będziemy się podpierać teorią niemieckiego psychologa Friedemanna Schulza von Thuna. Stworzył on pewną szkołę komunikacji, która już od jakiegoś czasu jest obecna także w Polsce – dodaje.
Wykłady są otwarte. Zaproszeni są studenci, nauczyciele, katecheci i rodzice. Celem wykładów jest wskazanie konkretnych narzędzi w skuteczniejszym komunikowaniu się z ludźmi, uczniami i dziećmi. Zajęcia mają jednak charakter wykładowo-warsztatowy, zatem konieczne jest zaangażowanie i skupienie.
Pierwsze spotkanie już 19 listopada o godz. 17.00 w auli Akademii Pomorskiej przy ul. Boh. Westerplatte 64 w Słupsku. Następne wykłady odbędą się 10 grudnia i 14 stycznia.
Zapraszamy do obejrzenia fragmentów wykładów z zeszłego roku:
I Edycja wykładów o komunikacji 2011/2012
Fragment spotkania z 9 stycznia 2012
Dobre Media