Nowy numer 42/2019 Archiwum

Powstańcza Wieczornica

Włączając się w państwowe obchody 150. rocznicy powstania styczniowego kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego zaprosiło mieszkańców miasta na Wieczornicę Powstaniową.

Oprócz wykładu przybliżającego realia związane ze zrywem niepodległościowym sprzed 150 lat i prezentacji multimedialnej historycy z kołobrzeskiego muzeum umożliwili obejrzenie fragmentu swoich zbiorów związanych z powstaniem.

Zdaniem Pawła Pawłowskiego, dyrektora placówki, to dobry sposób na zapraszanie młodzieży do poznawania historii. – Zdajemy sobie sprawę, że to, co młodzież poznaje siedząc w szkolnych ławkach, to za mało. Historii trzeba dotykać, dlatego organizujemy nie tylko wystawy, ale także tego typu wieczornice, inscenizacje i rajdy piesze czy rowerowe – mówi dyrektor Pawłowski.

W oddziale Historii Miasta zaprezentowano we wtorek m.in. żałobną „czarną” biżuterię, którą noszono po klęsce powstania oraz mundur Adama Morawskiego, jednego z uczestników zrywu. Przez cały rok te i inne powstańcze artefakty można oglądać w kołobrzeskim muzeum na wystawie stałej pt. „Dzieje oręża polskiego”. – To potężny dział poświęcony nie tylko powstaniu styczniowemu, ale w ogóle zrywom niepodległościowym. Mamy ogromny zbiór broni, umundurowania, pamiątek związanych z powstaniami dziewiętnastowiecznymi, ale nie tylko – zaprasza Barbara Skomiał, starszy kustosz kołobrzeskiego muzeum. Powstańcze artefakty oglądać można w oddziale muzeum przy ul. Emilii Gierczak 5.  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL