Nowy numer 2/2021 Archiwum

Przenosiny pomnika z aprobatą Rady

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poinformowała dzisiaj Urząd Miejski o swoim stanowisku w sprawie zmiany lokalizacji najbardziej charakterystycznego dla Koszalina pomnika „Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy”.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński chce przenieść monument do parku przed amfiteatrem w ramach planowanej przebudowy Rynku Staromiejskiego. Pomysł ten od kilku miesięcy wzbudza kontrowersje, zwłaszcza w środowiskach lewicowych.

Pomnik „Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy” odsłonięty został w dwudziestą rocznicę wyzwolenia Koszalina. Zdaniem przeciwników planowanej zmiany lokalizacji, przeniesienie byłoby „wymazaniem z przestrzeni publicznej symbolu świadczącego o odbudowie miasta ze zniszczeń wojennych i rozbudowie Koszalina w okresie PRL” oraz „zniszczeniem znaku koszalińskiej tożsamości”.

Z prośbą o interwencję do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zwrócił się poseł SLD Stanisław Wziątek.

Na początku grudnia Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego Rady OPWiM zwrócił się do prezydenta Jedlińskiego o wszelkie informacje w tej sprawie.

Prezydent przekazał stosowne dokumenty i dziś do Urzędu Miejskiego dotarła odpowiedź. Naczelnik Siwek napisał w niej m.in.: „Zdaniem Rady OPWiM ulokowanie pomnika w okolicy koszalińskiego amfiteatru, w pobliżu innych związanych z historią miasta upamiętnień, nie wpłynie negatywnie na jego odpowiednią ekspozycję oraz nie zdegraduje jego znaczenia dla mieszkańców miasta”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama