Ponad 2,7 mln zł kosztowała renowacja XVI-wiecznego kościoła pw. św. Michała Archanioła w Karlinie. Przeprowadzone prace podsumowano podczas Dnia Osadnika – święta karlińskich pionierów.
Świętowanie rozpoczęto konferencją, podczas której rozmawiano m.in. o historii zabytku jako elemencie tożsamości kulturalnej oraz o problemach, z którymi musieli zmierzyć się restauratorzy karlińskiego kościoła.
W Muzeum Ziemi Karlińskiej otwarta została także okolicznościowa wystawa „Świadek historii” w całości poświęcona pracom renowacyjnym i restauratorskim od lat 90. ubiegłego wieku do tych najświeższych.
Podczas ostatniego remontu zostały oczyszczone mury świątyni, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz instalację grzewczą, a także założono monitoring. Udostępniona została również wieża kościelna, z której można podziwiać panoramę miasta. Realizacja projektu kosztowała 2,7 mln zł. Trzy czwarte tej kwoty pochodziło z dofinansowania unijnego, resztę dołożył karliński samorząd.
W odrestaurowanym kościele odprawiona została Msza św. w intencji mieszkańców oraz odsłonięto wmurowaną przy chrzcielnicy muszę. Muszla ta jest symbolem pielgrzymowania do Santiago de Compostela – celu na ponadtysiącletnim szlaku pielgrzymkowym do grobu św. Jakuba Apostoła. Szlak, ze względu na jego wartość, został uznany przez Radę Europy w 1987 r. za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy. Jego część przebiega także przez województwo zachodniopomorskie i Karlino.
– Na odcinku Białogard–Karlino–Kołobrzeg droga ta wiąże się z innymi ważnymi szlakami związanymi z historią tych ziem: ze szlakiem solnym, który od Kołobrzegu do Gniezna i Poznania w średniowieczu był arterią łączą ziemie pomorskie z piastowską ojczyzną oraz szlakiem św. Ottona z Bambergu, wielkiego apostoła Pomorzan, który na początku XII w. przyniósł chrzest, tworząc struktury kościelne w Kołobrzegu i Białogardzie, o czym wiemy z kronik jego towarzyszy misyjnych. Możemy zakładać, że w trakcie tej podróży przechodził również przez leżące na szlaku Karlino – mówi ks. Henryk Romanik, diecezjalny konserwator zabytków.