Nowy numer 23/2021 Archiwum

Szczecinecka Niedziela Palmowa z inscenizacją i orszakiem

Wielki Tydzień w Szczecinku otworzy inscenizacja Ostatniej Wieczerzy w wykonaniu parafian z kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu oraz Orszak Niedzieli Palmowej, który przejdzie ulicami miasta.

Przedstawienie, przygotowywane od ośmiu lat, na dobre wpisało się w kalendarz miejski i cieszy się niesłabnącą popularnością.

Inscenizacja ukazuje nie tylko najważniejsze wydarzenia wielkoczwartkowe, ale również zabiera w swoistą podróż po ewangelicznych tekstach. – Zastanawialiśmy się, co mogło się podczas tego świątecznego posiłku wydarzyć i pomyśleliśmy, że przy stole Apostołowie mogli wspominać to wszystko, co razem przeżyli. Wieczerza paschalna staje się zatem okazją do niejako streszczenia Ewangelii, przypomnienia scen, które wydarzyły się wcześniej. Za mało sięgamy po tekst Pisma Świętego, więc pomyśleliśmy, że to dobry sposób na jego przybliżanie. A z drugiej na sprawienie bardziej przystępnym, łatwiejszym do wyobrażenia – opowiada Jadwiga Nowak, współscenarzysta i reżyser przedstawienia.

Inscenizację zaplanowano na Niedzielę Palmową w szczecineckim kinie „Wolność” o godzinie 19. Bezpłatne wejściówki można otrzymać w kasie kina od 17 marca.

Tegoroczną nowością szczecineckiej Niedzieli Palmowej będzie barwny korowód upamiętniający wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. – Doświadczenie zorganizowanego w tym roku w Szczecinku po raz pierwszy orszaku Trzech Króli, który zgromadził ok. 2 tys. osób pomimo brzydkiej pogody, ośmieliło nas z realizacją tego pomysłu. To dzień radości, chcemy więc wyjść z Ewangelią na ulicę i pokazać, że chrześcijaństwo jest religią radości – zaprasza ks. Marek Kowalewski, proboszcz szczecineckiej wspólnoty pw. św. Franciszka.  

W samo południe orszak wyruszy sprzed kościoła pw. Ducha Świętego i zakończy się na placu Wolności, gdzie zostanie przedstawiona finałowa scenka, odbędzie się koncert zespołu „Swojacy” oraz rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą i na najwyższą palmę wielkanocną. Organizatorzy zachęcają wszystkich do włączenia się w korowód.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama