Pół wieku kołobrzeskiego muzeum

Muzeum Oręża Polskiego świętuje 50 lat działalności. Jubileuszowe uroczystości potrwają trzy dni.

Rozpoczęła je w czwartek uroczysta akademia w Regionalnym Centrum Kultury, podczas której zaprezentowana została okolicznościowa wystawa dotycząca półwiecza placówki.

Dzisiaj, w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Muzealnika, odbyła się otwarta konferencja naukowa pod hasłem „Muzea (pamięć + kreatywność) = zmiana społeczna”. Podczas niej o przeszłości i przyszłości muzeów mówili zaproszeni muzealnicy z Kołobrzegu, Gdańska, Warszawy, Poznania i Białegostoku. Wieczorem zaś wystąpił Teatr Brama z Goleniowa.

W sobotę w samo południe przez miasto do Reduty Solnej przemaszerują  grupy rekonstrukcji historycznej. Parada Zwycięstwa ma na celu prezentację umundurowania i uzbrojenia Wojska Polskiego oraz armii alianckich z czasu zakończenia II wojny światowej (koalicja przeciwko Państwom „Osi”). W paradzie wezmą również udział uczniowie szkół mundurowych oraz harcerze. Wydarzenie ma być również hołdem dla poległych i walczących na frontach II wojny światowej z okazji Międzynarodowego Dnia Zwycięstwa, obchodzonego w całej Europie od 1990 r. 8 maja. Od 13 do 18 potrwa zaś przy Harcerskim Ośrodku Morskim na ul. Bałtyckiej odbędzie się piknik historyczno-wojskowy. Będzie można obejrzeć prezentacje polskich muzeów wojskowych i rekonstruktorów, nie zabraknie również konkursów i występów artystycznych.

Kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego powstało 9 maja 1963 r. Obecnie jest to jedna z największych placówek muzealnych o profilu historyczno-wojskowym w Polsce, której zasięg zainteresowań badawczych wykracza poza ramy regionu. Rokrocznie Muzeum odwiedza ponad 120 tys. widzów.

– Tworzymy coraz to nowe wydarzenia kulturalne, przygotowujemy wystawy atrakcyjne nie tylko pod względem zawartości merytorycznej, ale także zrozumiałe dla wszystkich grup wiekowych: od przedszkola po Uniwersytet III Wieku. Wychodzimy z ofertą wystawienniczą na zewnątrz, organizujemy pikniki historyczno-wojskowe, podróże historyczne, lekcje muzealne. Bo każde muzeum jest atrakcyjne, kiedy żyje, kiedy pojawiają się nowe eksponaty, kolejne ekspozycje, nowe pomysły. Muzeum to także ludzie, którzy je współtworzą. Mamy dość młody zespół, co pozwala podążać za najnowszymi trendami europejskiego muzealnictwa – mówi Paweł Pawłowski, dyrektor kołobrzeskiego muzeum.  

Czego życzyć na urodziny muzeum? – Pasji i pomysłów nam nie brakuje, ale można nam na urodziny życzyć więcej pieniędzy, które pomogą nam je realizować – przyznaje dyr. Pawłowski.

Obchody 50-lecia muzeum w Kołobrzegu, objęte są patronatem ministra kultury.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..