Sławno jest jednym z beneficjentów projektu "Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego Drogi św. Jakuba – odcinek środkowo-pomorski”.
Jeżeli fundusze na projekt zostaną przyznane, sławieński kościół pw. Wniebowzięcia NMP, który leży na Szlaku Jakubowym, zostanie gruntownie wyremontowany.
W piątek 27 września w Sławnie i w pozostałych parafiach wymienionych w projekcie, podpisano stosowne dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie. O samym projekcie pisaliśmy tutaj.
Rewitalizacja Szlaku Jakubowego oznacza jednak nie tylko odbudowę obiektów, ale także świadomości mieszkańców. Dlatego w sobotę 28 września, w sławieńskiej świątyni odbyło się spotkanie, podczas którego młodzież pod kierunkiem Ewy Byszewskiej i Margarety Sadowskiej, zaprezentowała opracowany przez siebie informator o pomorskiej Drodze św. Jakuba.
- Chodzi o to, żeby ludzie w Sławnie w ogóle dowiedzieli się, czym jest Droga św. Jakuba, bo w rzeczywistości ta świadomość na razie nie jest wystarczająca. Poza tym włączamy się w ten sposób w szereg działań, które mają miejsce w całym naszym regionie, a które związane są z reaktywacją szlaku. Przygotowując te materiały młodzież poświęciła wiele czasu ze swoich wakacji. Należą im się za to wielkie brawa - mówiła Ewa Byszewska, nauczycielka historii w SP nr 1 w Sławnie.
Podczas spotkania w kościele, rozwiązano także ogłoszony wcześniej konkurs plastyczny, dotyczący kościoła mariackiego w Sławnie. Uczestnicy mieli namalować jakiś detal architektoniczny, większy fragment budowli lub całą świątynię.
Margareta Sadowska ze sławieńskiej Fundacji "Renovatio Ecclesiae", która prowadzi szereg akcji na rzecz odnowy zabytkowego kościoła mariackiego, przedstawiła dotychczasowe działania Fundacji.
Oprócz mieszkańców miasta na spotkaniu obecni byli także ks. dr Leszek Szurek - proboszcz, Krzysztof Frankenstein - burmistrz miasta, Andrzej Protasewicz - wicestarosta sławieński oraz kilku radnych.
- Cieszę się, że w sprawę renowacji tej świątyni zaangażowały się różne środowiska związane z naszym miastem. Mam nadzieję, że realizacja projektu dojdzie do skutku. Dziękuję wszystkim, którym na tym zależy - powiedział ks. dr Leszek Szurek.
- To ważna sprawa dla całego miasta, bo kościół mariacki to nasz najcenniejszy zabytek. Niestety obecnie nie jest on w najlepszym stanie, dlatego potrzebne jest potężne zaangażowanie społeczne, aby to zmienić. Potrzebne są też ogromne środki finansowe. Bez podłączenia się pod jakiś sensowny, większy projekt dofinansowania, nie mamy szans na tak kompleksowy remont, jakiego tutaj potrzebujemy. Stąd nasze zaangażowanie w projekt związany z rewitalizacją Drogi św. Jakuba. To doskonała okazja, żeby uzyskać potrzebne dofinansowanie - powiedział Krzysztof Frankenstein, burmistrz.
- Oczywiście potrzebny jest też wkład własny ze środków publicznych. Są głosy, nieliczne, że miasto nie powinno finansować Kościoła. Ale są to stwierdzenia absurdalne. Ten kościół to nie tylko miejsce kultu, ale niezwykle cenny zabytek. Jako miasto mamy obowiązek dbania o nasze dziedzictwo kulturalne. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ten zabytek popada w ruinę, a my będziemy udawać, że to nie nasza sprawa - dodał włodarz miasta.