Koszalińsko-Kołobrzeski

Młodzi odkrywają historię regionu

W Słupsku zakończył się projekt „Młodzi na tropie historii”. Pod okiem fachowców piątka nastolatków stworzyła film dokumentujący historię pomorskich osadników.

Ponad 40 minutowy dokument „Pomorscy osadnicy” to historie ludzi, którzy przeżyli II wojnę światową i po 1945 r. postanowili osiedlić się na terenie Pomorza Środkowego.

Bohaterami dokumentu są zwykli ludzie. Ich indywidualne życiorysy wpisują się w pogmatwane dzieje kraju i regionu nazywanego Ziemiami Odzyskanymi. Mają też do opowiedzenia swoje wzruszające a nierzadko bolesne historie: o przeżytej katastrofie morskiej na pokładzie statku przewożącego więźniów obozu koncentracyjnego Neuengamme, wywózce na Sybir, udzielaniu pomocy rannym żołnierzom czy odgruzowywaniu Słupska.

Projekt realizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku. Film przygotowali: Paula Kolman, Piotr Laskowski, Michał Sawicki, Dominika Kamykowska i Przemysław Zalewski pod kierunkiem artystycznym Bogusława Matuszkiewicza.

W pierwszym etapie projektu młodzież pod okiem fachowców odbyła szereg seminariów historycznych na temat Pomorza i osadnictwa po 1945 r., a także szkolenia i warsztaty dotyczące sztuki filmowej, dziennikarstwa i multimediów.

Młodzi odkrywają historię regionu   Projekt jest kontynuacją wcześniejszego przedsięwzięcia, którego owocem stała się książka "Fotografie chłopów pomorskich" - wyjaśnia Danuta Sroka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku Karolina Pawłowska /GN Przygotowały one młodych twórców do stworzenia filmu, który następnie prezentowany był w szkołach miasta i powiatu. Podczas projekcji uczniowie mieli również możliwość porozmawiania z twórcami i bohaterami dokumentu.

– Losy osadników pomorskich, choć opisane do tej pory mi.in. w pamiętnikach, pracach i artykułach naukowych nie doczekały się upamiętnienia w formie filmu skierowanego do młodzieży. Film „Pomorscy osadnicy” podejmuje próbę dotarcia do młodego pokolenia w niekonwencjolnalny, niecodzienny sposób – wyjaśnia Renata Sztabik, koordynująca projekt.

Półroczną pracę podsumowano podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zaprezentowano na nim również metafilm, czyli reportaż o kulisach powstawania filmu.

Projekt został zrealizowano dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz przy pomocy finansowej Miasta Słupsk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..