Koszalińsko-Kołobrzeski

nasze_cmentarze_podm.gif

Odeszły. Dzieci utracone

Dzieci utracone nie zdążyły się jeszcze niczym zasłużyć, bo zmarły przed przyjściem na świat. Dla ich rodziców jednak wystarczyło, że były.

Takich dzieci w samym tylko Koszalinie pochowano w tym roku ponad 300.

Madzia, córka Karoliny i Macieja Wogórków, zmarła w 8 miesiącu ciąży. Grób ich córki znajduje się w Białogardzie. - Jesteśmy na cmentarzu zawsze we Wszystkich Świętych. Przyjeżdżamy tu z całą rodziną, w końcu Madzia była naszą córką i to bardzo ważne dla nas, że możemy odwiedzić jej grób - mówi Karolina.

- Wiem, jak pogrzeb mojej córki Łucji był ważny dla mnie i dla mojej rodziny. Ten grób z pomnikiem, napisem, datą umożliwia całej rodzinie uznanie, że to dziecko istniało, żyło. To nie jest tak, że milczymy i problemu nie ma, ale ten grób jest i trzeba się z tym liczyć. Przychodzi Wszystkich Świętych i nie trzeba nic mówić. Po prostu tam idziemy - mówi Monika Małocha, mama po stracie i psycholog.

Te dwie mamy miały to szczęście i pochowały swoje dzieci. Wielu rodzicom się to nie udało. Mogą oni uczcić ich pamięć przy Pomniku Dzieci Utraconych, gdzie od 2011r. odbywają się pochówki dzieci pozostawionych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

- Coraz więcej osób uczestniczy w pochówkach dzieci utraconych. Zmienia się też świadomość personelu szpitala, choć to jeszcze wymaga czasu - mówi ks. Piotr Subocz, kapelan szpitala.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Serwisy specjalne

Serwisy specjalne

Najnowszy numer

GN 14/2025

6 kwietnia 2025

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Co przywraca pokój

Jest malownicza. Jest dziwna. Prowokuje do pytań. Rozbudza tęsknoty. Daje do myślenia. Inspiruje do rozliczeń. Budzi nadzieję. Łagodzi wewnętrzne rozdarcia. Leczy rany. Nadaje sens. Nawet gdyby bardzo się starać, nie da się wymienić wszystkich cech przypowieści o marnotrawnym synu z 15. rozdziału Łukaszowej Ewangelii.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu