Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pionierka w habicie

W ubiegłym roku w listopadzie słupskie klaryski pożegnały pionierkę swojego klasztoru. Siostra Maria Józefa od Niepokalanego Poczęcia miała 87 lat.

Siostra M. Józefa (w świecie Rozalia Jurasz) wstąpiła do klasztoru w Kętach w 1946 r. Jako postulantka przybyła z pierwszymi siostrami w grudniu tego samego roku na fundację nowego klasztoru do Słupska. Pierwsze śluby złożyła w 1955 r., a profesję wieczystą trzy lata później.

Słupskie klaryski wspominają s. M. Józefę jako osobę wymagającą wobec innych, ale przede wszystkim wobec siebie.

- W klasztorze pełniła różne obowiązki, wiele lat pracowała w kuchni i ogrodzie. Pomagała w budowaniu klasztornego muru i klauzurowej kaplicy na równi z pracownikami wożąc gruzy i kamienie. Miłość do Najświętszego Sakramentu nadawała sens i mobilizowała do pokonywania wszelkich trudności i słabości, szczególnie już w wieku podeszłym gdy różnego rodzaju schorzenia utrudniały siostrze normalne funkcjonowanie. Była zbudowaniem dla wszystkich, szczególnie dla młodszego pokolenie sióstr, zawsze pierwsza na ćwiczeniach zakonnych pomimo swoich 87 lat.  Pogodna i uśmiechnięta nawet w chorobie, pełna ciepła, życzliwości i zrozumienia sprawiała, że młodsze siostry do siostry do niej lgnęły. Kochała zakon i wspólnotę - wspominają słupskie klaryski.

Jak mówią wraz z s. M. Józefą odeszła cząstka historii słupskiego klasztoru.

- Ostatnie dni życia s. M. Józefy  naznaczone cierpieniem i modlitwą były dla naszej wspólnoty pewnego rodzaju rekolekcjami, czasem refleksji. Siostra M. Józefa bardzo pragnęła umierać w klasztorze w obecności sióstr i tak się stało. Ufamy, że za swoją wierną służbę Kościołowi świętemu i naszej federacji cieszy się radością nieba - dodają klaryski.

Siostra Maria Józefa zmarła 28 listopada 2012 r.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Serwisy specjalne

Serwisy specjalne

Najnowszy numer

Nowy numer 2/2021

17 stycznia 2021

Niemodna cnota w modnym opakowaniu

Nigdy bym nie przypuścił, że dożyję chwili, gdy zobaczę prawdziwego morsa. Nie, nie takiego olbrzymiego zwierzaka, leżącego na lodzie w fałdach własnego tłuszczu, tylko człowieka, który morsuje. A właściwie ludzi, gdyż była to para morsów.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu