Koszalińsko-Kołobrzeski

Remontował kościoły i... wspólnoty

Na początku roku pożegnaliśmy ks. prałata Józefa Słowika, wieloletniego kustosza diecezjalnego sanktuarium w Skrzatuszu.

Emerytowany kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej zmarł tuż na progu rozpoczynającego się w diecezji Roku Skrzatuskiego.

Duszpasterzował w ukochanej przez siebie świątyni od 2001 r. – przez dekadę jako proboszcz i kustosz sanktuarium, a przez ostatnie miesiące życia jako emeryt, pomagając i pełniąc posługę dekanalnego ojca duchownego.

Ksiądz Józef urodził się 21 sierpnia 1939 r. w Aleksandrowie. Po ukończeniu szkoły średniej w roku 1958, rozpoczął nowicjat i studia seminaryjne w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ząbkowicach Śl. i w Ołtarzewie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1965 r. w Ołtarzewie, jak ksiądz pallotyn. Od czasu przyjęcie święceń pracował nieprzerwanie na różnych placówkach duszpasterskich. 

W czerwcu 1978 r. zwrócił się do biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej z prośbą  o przejście do kleru diecezjalnego i podjęcie pracy duszpasterskiej na terenie tej diecezji. Po upłynięciu próbnego okresu trzech lat i za zgodą Rady Prowincjalnej Księży Pallotynów, ks. Józef Słowik dekretem z dnia 15 czerwca 1981 r. został inkardynowany do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Oprócz normalnej pracy duszpasterskiej włożył wiele trudu w remonty kościołów. Tak było we Wrzosowie, Karlinie, Starej Łubiance czy w Skrzatuszu. 

Interesował się również duszpasterstwem rodzin. W tym celu zaocznie studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Studia te zwieńczył tytułem magistra. Z tej racji był też wielokrotnie dekanalnym duszpasterzem rodzin. Głosił również wiele rekolekcji parafialnych.

- Był wspaniałym gospodarzem w parafii, włożył wiele wysiłku nie tylko w remonty, ale i w zbudowanie wspólnoty. Do dzisiaj wszyscy pamiętają, jak zjednoczył nas wokół peregrynującego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - wspomina pani Bożena z Karlina.

Tak też pamięta go najbliższa rodzina. - Był bardzo rodzinny, scalał nas. A my staraliśmy się mu pomagać w jego kapłańskiej drodze. Tata mój, póki jeszcze żył, pomagał mu budować we Wrzosowie plebanię, potem jeździliśmy do Koszalina i do Karlina - mówi Wanda Zdanowicz, bratanica kapłana.

Ks. Józef zmarł 8 stycznia 2013 r. w szpitalu w Chodzieży. Pochowany został przy skrzatuskiej świątyni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Serwisy specjalne

Serwisy specjalne

Najnowszy numer

GN 26/2024

30 czerwca 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu