Na tym miejscu w średniowieczu znajdował się gród. Kiedy powstawał cmentarz w Polanowie, na Kenenbergu prawdopodobnie były jeszcze ruiny twierdzy wczesnosłowiańskiej.
Tu lennik margrabiego brandenburskiego, von Wedel miał zbudować „Mocny Dom”. Nie wiadomo, jak długo był on dworem mieszkalnym właściciela miasta, jednak do XVIII w. twierdza była utrzymywana. Istnieje jeszcze na mapie z 1780 r. jako „stara twierdza”, ale już 25 lat później poświęcono tu cmentarz.
Spoczywali na nim w mieszkańcy miasteczka, w większości ewangelicy.
Około 1890 r. została wybudowana kaplica pogrzebowa, która do dziś jest używana.
Teren dawnego cmentarza ewangelickiego został zachowany. Nie zachowały się jednak groby mieszkańców miasteczka.
O przeszłości przypomina jedynie duży kamień ustawiony w pobliżu kaplicy, między grobami powojennych mieszkańców Polanowa. Jest na nim w dwóch językach wyryta inskrypcja: „Dla pamięci naszych zmarłych”.
Kamień ten poświęcono w 1994 r. Dziesięć lat później z odnalezionych fragmentów nagrobków ewangelickich pochodzących z Polanowa i okolic stworzono wokół obelisku lapidarium.
Na tablicy, którą ufundowali dawni mieszkańcy Polanowa jest też napis: „My modlimy się za wszystkich Niemców i Polaków spoczywających w rodzinnej Pomorskiej ziemi. Daj nam Twój pokój, Panie, w dniu, który nie zna zmierzchu”.
Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Łk 20,38
Rozważa s. Joanna NowińskaEwangelia z komentarzem
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.