W Świdwinie cmentarze są dwa: jeden w centrum miasta, dawniej parafialny, nazywany przez mieszkańców „Starym”, i „Nowy”, usytuowany przy ulicy Kombatantów Polskich.
Stary cmentarz przy ul. ks. Popiełuszki założony został w 1882 r.
Po II wojnie światowej, zgodnie z praktyką niemal powszechną na tzw. Ziemiach Odzyskanych, ślad po danych ewangelickich mieszkańcach miasta, także i na nekropolii był systematycznie zacierany.
O tym, że i przedwojenni ewangeliccy świdwinianie spoczywają na tym miejscu, przypomina jedynie lapidarium położone tuż przy cmentarnej kaplicy.
Nad kamiennym obeliskiem góruje krzyż, który – jak można wyczytać z inskrypcji – w 1926 r. ustawiono na grobie Anny Schulz. W lapidarium wmurowano kilka lepiej lub gorzej zachowanych tablic nagrobnych, obok stoją fragmenty zdobiących dawniej pomniki dębowych pni z kamienia.
Sama kaplica, także przedwojenna, do dzisiaj służy nie tylko katolikom.
Na nabożeństwa raz w miesiącu gromadzą się tutaj wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Przy kaplicy znajduje się również kilka współczesnych grobów luterańskich.
Na ponad 5 hektarach, które zajmuje „Stary” cmentarz świdwiński, miejsce spoczynku znalazło ponad 8,7 tys. osób.
Wśród nich są także ci, o których miasteczko szczególnie pamięta. Jak hrabina Maria de Polenta Wolmer, która w powojennych latach prowadziła w Świdwinie działalność charytatywną i założyła tutejszy oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Zmarła w 1959 r. w wieku 87 lat. Dwa lata temu, dzięki pomocy sponsorów, udało się odnowić nagrobek hrabiny.
Od 2000 r. z powodu niemal całkowitego zapełnienia cmentarza w mieście funkcjonuje drugi cmentarz komunalny usytuowany przy ul. Kombatantów Polskich.
Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności. (1 J 1,5)
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.