Słupski cmentarz śmiało można zaliczyć do jednej z najpiękniejszych nekropolii w kraju. Od 1797 r. znajdują tu miejsce spoczynku kolejne pokolenia mieszkańców miasta.
Na miejsce założenia nowego cmentarza ówczesna parafia St. Marien Gemeinde wybrała wzgórze nazywane „rosyjskim szańcem”.
Warto wspomnieć, że z kwater od strony obecnej ulicy Obrońców Wybrzeża korzystali mieszkańcy prawobrzeżnej części miasta, a od strony obecnej Kaszubskiej mieścił się cmentarz gminy żydowskiej.
Po tym ostatnim pozostał jedynie zabytkowy dom przedpogrzebowy i wydzielony fragment, na którym znajduje się pamiątkowa tablica.
Nie zachowały się niestety te najstarsze groby na słupskiej nekropolii. Jedną z nielicznych pamiątek po przedwojennych mieszkańcach Słupska jest pomnik z nieistniejącego już grobowca rodziny Kaufamnnów z 1918 r.
Przez dwa kolejne wieki cmentarz przy Kaszubskiej kilkakrotnie powiększano. Obecnie na 23 hektarach znajduje się ok. 40 tys. grobów.
Są tu także zbiorowe mogiły. W jednej z nich spoczywa 22 Polaków z obozu pracy, zamordowanych w przeddzień wyzwolenia Słupska, w innej – ponad półtora tysiąca radzieckich żołnierzy poległych w walkach o ziemię słupską, a w jeszcze innej – belgijscy, francuscy, holenderscy i radzieccy jeńcy wojenni.
O najmłodszych ofiarach wojny przypomina pomnik Matki Polki – wyobrażający klęczącą nad ciałami dzieci zrozpaczoną i bezradną matkę. Poświęcono go ofiarom epidemii tyfusu, jaka rozszalała się w grudniu 1944 r. w jednym z obozów przejściowych zlokalizowanych na terenie miasta.
Do obozów tych zwożono ludność polską, białoruską i rosyjską. W obozie, który organizowano w szkole przy ul. Deotymy osadzono ok. 3 tys. kobiet z dziećmi.
Nie udało się ustalić pełnej liczby ofiar obozu. Imiennie rozpoznano 108 dzieci i dwoje dorosłych, pochowanych z zbiorowych mogiłach.
W sercu cmentarza znajduje się kaplica z czerwonej cegły, zbudowana na planie ośmioboku. Powstała pod koniec XIX w.
Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Łk 20,38
Rozważa s. Joanna NowińskaEwangelia z komentarzem
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.