Nowy numer 20/2024 Archiwum

Strażnik pamięci

Historyk sztuki, niestrudzony badacz i popularyzator przeszłości regionu, zasłużony słupszczanin odszedł pod koniec ubiegłego roku.

Stanisław Szpilewski przybył do Słupska jako dziecko, z rodzicami repatriantami z Nowogródka w 1944 r.

W ciągu pół wieku pracy zawodowej i społecznej związany był z muzealnictwem i ochroną zabytków.

Miał swój niekwestionowany wkład w ocalenie wielu słupskich zabytków nie tylko od zapomnienia, ale i od zniszczenia.

Był jednym z organizatorów i twórców słupskiego muzeum. Opracował i przygotował szereg wystaw i imprez, dotyczących m.in. dziejów Słupska, rzemiosła pomorskiego czy sztuki lalkarskiej.
Jako członek specjalnej komisji, wszedł do krypty nagrobnej w kościele św. Jacka, by wyjąć na światło dzienne książęce sarkofagi, zawierające zwłoki księżnej Anny i księcia Ernesta Bogusława.

Nieustannie zabiegał do poszerzania ewidencji zabytków i popularyzował o nich wiedzę.

Przez lata prowadził Młodzieżowe Koło Przyjaciół Muzeum, a w 1984 r. zorganizował Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Słupsku.

Jako starszy inspektor słupskiej delegatury Pomorskiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Gdańsku inicjował i nadzorował działania konserwatorskie i badawcze.

Od wczesnej młodości był członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a jako wykładowca na kursach przewodników regionalnych i pilotów wycieczek wykształcił kilka pokoleń nowych przewodników.

Nadzorował także prace przy odrestaurowywaniu poniemieckiego cmentarza w Krępie Słupskiej.

Ci, którzy  mieli możliwość spotkać pana Stanisława na swojej drodze wspominają go nie tylko jako historyka sztuki i regionalistę, ale także człowieka obdarzonego niezwykła charyzmą. Swoją wiedzą, pasją i szacunkiem do dziedzictwa kulturowego potrafił zarażać także najmłodsze pokolenie.

Stanisław Szpilewski zmarł 18 grudnia 2012 roku w wieku 73 lat

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Serwisy specjalne

Serwisy specjalne

Najnowszy numer

Nowy numer 20/2024

19 maja 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Typ onieśmielający

Ciemne typy zawsze mnie onieśmielały. Po pierwsze tym, że dzisiaj młodzież nie użyłaby już takiego określenia, to dość archaiczne, żeby oddać ten niuans, o który chodziło założycielowi.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu