Historyk sztuki, niestrudzony badacz i popularyzator przeszłości regionu, zasłużony słupszczanin odszedł pod koniec ubiegłego roku.
Stanisław Szpilewski przybył do Słupska jako dziecko, z rodzicami repatriantami z Nowogródka w 1944 r.
W ciągu pół wieku pracy zawodowej i społecznej związany był z muzealnictwem i ochroną zabytków.
Miał swój niekwestionowany wkład w ocalenie wielu słupskich zabytków nie tylko od zapomnienia, ale i od zniszczenia.
Był jednym z organizatorów i twórców słupskiego muzeum. Opracował i przygotował szereg wystaw i imprez, dotyczących m.in. dziejów Słupska, rzemiosła pomorskiego czy sztuki lalkarskiej.
Jako członek specjalnej komisji, wszedł do krypty nagrobnej w kościele św. Jacka, by wyjąć na światło dzienne książęce sarkofagi, zawierające zwłoki księżnej Anny i księcia Ernesta Bogusława.
Nieustannie zabiegał do poszerzania ewidencji zabytków i popularyzował o nich wiedzę.
Przez lata prowadził Młodzieżowe Koło Przyjaciół Muzeum, a w 1984 r. zorganizował Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Słupsku.
Jako starszy inspektor słupskiej delegatury Pomorskiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Gdańsku inicjował i nadzorował działania konserwatorskie i badawcze.
Od wczesnej młodości był członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a jako wykładowca na kursach przewodników regionalnych i pilotów wycieczek wykształcił kilka pokoleń nowych przewodników.
Nadzorował także prace przy odrestaurowywaniu poniemieckiego cmentarza w Krępie Słupskiej.
Ci, którzy mieli możliwość spotkać pana Stanisława na swojej drodze wspominają go nie tylko jako historyka sztuki i regionalistę, ale także człowieka obdarzonego niezwykła charyzmą. Swoją wiedzą, pasją i szacunkiem do dziedzictwa kulturowego potrafił zarażać także najmłodsze pokolenie.
Stanisław Szpilewski zmarł 18 grudnia 2012 roku w wieku 73 lat
Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności. (1 J 1,5)
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.