Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Kaplica królewska

Nie wszyscy wiedzą, że na terenie diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej jest pochowany prawdziwy król.

Miejscami pochówku, obok cmentarzy, są też często kościoły. Niektóre znaczące świątynie kryją w swoich kryptach czy kaplicach doczesne szczątki monarchów.

W Polsce z grobami królewskimi najczęściej kojarzy się Kraków, Poznań, Płock czy Warszawę. Jednak również w nadbałtyckim Darłowie pochowany jest król.

Urodzony w 1382 roku na darłowskim zamku, książę Eryk I Pomorski, był także królem Danii, Szwecji i Norwegii. Jego sarkofag znajduje się w gotyckim kościele mariackim w centrum miasta.

Obok niego spoczywają jeszcze: księżna Elżbieta (1580 - 1653) - żona ostatniego Księcia Pomorskiego Bogusława IV, Księżniczka Duńska, Księżna Pomorza, Kaszubów i Wenedów, Rugii i Gryfii oraz księżna Jadwiga (1595 - 1650) - Księżniczka Pomorza.

Eryk został królem Norwegii w roku 1389, a siedem lat później objął tron Danii i Szwecji. Rządził trzema skandynawskimi królestwami w wyniku tzw. Unii Kalmarskiej. Z powodu politycznych perturbacji został zdetronizowany w 1439 roku w Danii i w Szwecji i w 1442 roku w Norwegii.

Król Trzech Królestw zwany był także ostatnim Wikingiem Bałtyku. Taki przydomek nadano mu ze względu na jego akcje korsarskie, których podejmował się po detronizacji.

Ostatnie 10 lat swojego życia spędził w rodzinnym Darłowie, gdzie zmarł w roku 1459.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Serwisy specjalne

Serwisy specjalne

Najnowszy numer

Nowy Numer 21/2019

26 maja 2019

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk

Prawdziwe skarby i krzyk

Dużo dzisiaj się krzyczy. Pokuszę się o stwierdzenie, że krzykiem usiłuje się załatwiać wszystko.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu